Ana sayfa Banka Hangi Banka Daha Çok Faiz Vermektedir?

Hangi Banka Daha Çok Faiz Vermektedir?

515
0

Kar anlamına gelen faiz, banka ya da kuruluşlardan alınan borç para kullanımına karşılık ödenen bir ücretlendirme sistemidir. Bu ücretlendirmelerin oranı belli kurallara göre değişiklik gösterir. Ekonominin son durumu bu oranları belirlemede önemli etkenler arasındadır. Ekonomi ile doğrudan bağlantılı olaylara bakılması oranlar üzerinde etkisini gösterir. Merkez bankalarının aldığı kararlar belirleyici niteliktedir. Kişilere ödünç olarak verilen varlıktan kazanç olarak alınmasına faiz, kazanç yüzdesine ise faiz oranı adı verilmektedir. Kira bedeli olarak da adlandırılabilmektedir.

Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?

Faiz oranları, çoğunlukla ülkelerin merkez bankaları tarafından belirlenir. Bu durumda birinci yöntem olarak ele alınan konu enflasyon olarak bilinmektedir. Enflasyonun direkt olarak ekonomiyle bağlantılı olması oranlardaki belirleyici unsurlar arasında görülmektedir. Ülkeler çoğu zaman faiz oranlarını %2 ‘lik enflasyon oranına denk gelecek şekilde belirlerler. Türkiye’de enflasyon oranının yüksek olduğu bilinmektedir. Bu durumdan dolayı aşamalı olarak kademe kademe %2’lik oran hedeflenir. Mal ve para piyasa değerlerindeki eş durum kurulabilmesi için fiyat durumunu sağlayıcı diğer unsurlara da bakılmalıdır.

Hangi Banka Daha Çok Faiz Veriyor?

2020 – 2021 yılı için en merak edilen konular arasında yer alan bankaların faiz oranları ülkemizde her banka tarafından değişiklik göstermektedir. Bankaların kampanyalı mevduat faizi oranları ve bu oranlarına ait 32 günlük, 1 yıllık faizlerini ve ülkemizde ki 2020 – 2021 yılı için en fazla faiz veren bankaları birlikte inceleyelim.

  • Yapı Kredi vadeli mevduat sistemi: Türk lirası üzerinden 32 günlük ve 1 yıllık faiz oranları %5,10 olarak verilmektedir. Uzun vadede yatırımlar için düşünülebilir. En yüksek faiz oranı olan bankalar arasındadır.
  • İş bankası vadeli mevduat sistemi: Türk lirası üzerinden yapılan hesaplamalarda 32 günlük ve 1 yıllık faiz oranları %5 olarak kullanılmaktadır. Faiz oranların birçok kritere göre değişim gösterdiği söylene bilir.
  • CepteTeb vadeli mevduat sistemi: Türk lirası üzerinden yapılan hesaplamalarda 32 günlük ve 1 yıllık faiz oranları %5 ve %5,25 olarak bilinmektedir. Sadece sanal bankacılık sistemini kullanmaktadırlar.
  • İng Bank Turuncu vadeli mevduat sistemi: Türk lirası üzerinden yapılan hesaplamalarda 32 günlük ve 1 yıllık faiz oranları %5,50 ve %6,00 olarak kullanılabilmektedir. En iyi faizi sunan bankalar kategorisindedir. En yüksek mevduat getirisi olduğu gözlemlenmiştir.
  • Ziraat Bankası mevduat faiz sistemi: : Türk lirası üzerinden yapılan hesaplamalarda 32 günlük ve 1 yıllık faiz oranları %3,5 olarak hesaplanmıştır. Vade bitmeden önce para çekme işlemi gerçekleştirildiğinde bile faiz uygulamasının devam ettiği bir bankadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here