Ana sayfa Banka Hangi Bankalar Öğrencilere Faizsiz Kredi Verir?

Hangi Bankalar Öğrencilere Faizsiz Kredi Verir?

559
0

Öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak aileler için zor olabilmektedir. Özellikle şehir dışında üniversitede çocuğunu okutan aileler, pek çok masraflarından kısarak çocuklarının geleceklerini garanti altına almaları için gerekli eğitim giderlerini karşılamaya çalışırlar. Masrafları kısmak her zaman yeterli olmaz ve çocuklarının okula devam edebilmesi için ek nakit gerekir. Çocuklarına burs da çıkmamış olan maddi durumu yetersiz aileler, çoğu zaman çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalır. Bu tip durumlarda kalan üniversite öğrencileri, bir yerlerde çalışarak eğitim giderlerini karşılamaya çalışırlar. Hem iş hem okul hayatını bir arada yürütemedikleri için çoğunlukla eğitim hayatlarında aksaklıklar yaşayanlar, kimi zaman maddi imkansızlıklar yüzünden okullarını bırakmak zorunda da kalabilirler.

Kredi Yurtlar Kurumu’nun burs ve kredi hizmetlerinden de yararlanamamış bu öğrenciler için genellikle bankaların da kapısı kapalıdır. Çünkü bankalar, sabit geliri olanlara kredi verme eğilimindedirler. Maddi zorluklar yaşayan pek çok öğrenci çareyi öğrenciye faizsiz kredi sağlayan bankalar hangileri diye araştırmakta bulur. Maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için faizsiz kredi hizmeti sunan bankalar ülkemizde az sayıda olsa da bulunmaktadır.

Katılım Bankaları Öğrencilerin Yanında

Faizsiz Kredi hizmetini benimsemiş, finansman desteklerinde faizi kaldıran katılım bankaları genelde, öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için gerekli olan finansman giderleri için üzerlerine düşeni yapmaktalar. Sabit bir gelir belgesi bulunmayan öğrencilere kredi vermenin yanında ayrıca, verdikleri krediler için İslami şartlara uygun olması açısından faiz de talep etmeyerek eğitime verdikleri önemi katkıları gösteriyorlar. Ülkemizde faaliyet gösteren katılım bankasının öğrenciler için sunmuş olduğu kampanyalar ve talep ettikleri şartlar hakkında kısaca bilgi aktaralım,

  • Albaraka Türk, tüm öğrencilere eğitim masraflarını karşılamak amacıyla, %1,55 kar payı oranı ile 10 aya kadar vadeli, eğitim finansmanı sunuyor. Bu finansman için öğrencilerden kefil de talep etmiyor.
  • Kuveyt Türk, ilköğretim, lise, üniversite, yüksek lisans ve dil eğitimleri için tüm öğrencilere kredi sağlıyor. 48 aya kadar vadeli finansmanları için öğrenciler, proforma fatura ile başvuruda bulunabilirler. Banka ayrıca, eğitim kurumu ile protokol imzalayarak farklı finansman seçeneklerini de bir çok öğrenciye sunuyor.
  • Kamu sektörünün devi Ziraat, katılım bankacılığı sektörüne de hızlı bir giriş yaparak, eğitim masrafları için öğrencilerin yanında yer aldı. Nakit sıkıntısı yaşayan öğrenciler için 48 aya kadar vadeli, esnek ödeme planları ile gerekli eğitim finansmanını sunuyor. Eğitim kurumundan edinilecek proforma faturası ve nüfus cüzdanı ile birlikte Ziraat Katılım’a başvuruda bulunan öğrenciler, talep ettikleri finansmana kolayca ulaşıyor.

Bankaların kar amacı talep etmesi, maddi zorluk yaşayan öğrencileri zor durumda bıraksa bile , hızla gelişen katılım bankacılığı, her finans probleminde tüm ülke vatandaşlarının yanında yer aldığı gibi öğrencileri de bu zorluklarda yalnız bırakmıyor. Öğrencilerin sadece eğitimlerine odaklanmasını sağlayıp, ülke geleceği için alacakları eğitimlerde yanlarında durmayı vaad ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here