Ana sayfa Kredi Hangi Bankalar Öğrencilere Kefilsiz Kredi Vermektedir?

Hangi Bankalar Öğrencilere Kefilsiz Kredi Vermektedir?

413
0

Öğrenciler hala eğitim dönemlerini tamamlamadıkları için bir resmi gelirleri bulunmamaktadır. Genellikle yakın çevreleri, aileleri veya burslarla geçimlerini sağladıkları bilinir. Eğitimlerini sürdürmekte olan öğrenciler herhangi bir maddi gelirleri olmadığı için kredi almak için çok uygun bir statüde değillerdir. Bankalar veya finans birimleri aylık net gelire odaklı kredileri uygun gördükleri için öğrenciler ve net ,garanti gelirleri bulunmayan kişilere kefilsiz kredi taleplerinde bazı şartlar ararlar.

Öğrencilere Kefilsiz Kredi İçin Kefil Gerekli Mi?

En önemli şart, bir kefilin olmasıdır. Bir kefilin bulunması halinde herhangi bir geliri olmayan öğrencilere bankalar tarafından kredi çıkarılması yüksek bir orana sahiptir. Kolaylıkla kredi kazanma hakkı elde edebileceklerdir. Öğrencinin kredi almasına yardımcı olacak kefilin ise kredi notunun yüksek olması ve herhangi başka bir kredi borcunun olmaması şartı bankalar tarafından bildirilmektedir. Kefille öğrenciye kredi veren bankaların varlığının olduğu bilinmekle birlikte bazı banka ve finans kuruluşlarının da kefil şartı aramadan kredi verdikleri bilinmektedir.

Bankalar Öğrencilere Hangi Şartlarda Kefilsiz Kredi Verir?

Bankalar veya finans kuruluşları çoğu zaman gelir belgelerini temel alarak kişilerin aylık net gelirleri üzerinden kredi kullandırabilen finans kuruluşlarıdır. Çoğunlukla herhangi bir geliri olmayan öğrenciler ve geliri olmayan bireyler gibi statülere bankalar üzerinden kredi çıkma ihtimali çok düşüktür. Öğrencilere kefilsiz kredi veren bankalar incelendiğinde krediye başvuru esnasında bulunan öğrencilere öncülük eden kredi notu yüksek bir kişinin kefil olması istenir. Fakat öğrencilerin bir kuruluşta sigortalı olarak çalışması ve aynı zamanda eğitimine devam ediyor olması durumunda sigortalı olarak çalışıyorsa, bankaya maaş bordrosu gösterebilir bir pozisyondaysa herhangi bir sıkıntı yoktur. Bununla beraber bazı öğrenciler eğitimlerine devam edebiliyorken aynı zamanda yarı zamanlı olarak çeşitli meslek gruplarında çalışıyor olabilir veya stajyer olarak da çalışıyor olabilirler, buna benzer durumlarda da bankalara veya finans kurumlarına sigortadan alınmış maaş bordroları gerekçe olarak  gösterilerek kredi alınabilir.

Öğrenci Kredisi Alırken İstenen Evraklar

Krediyi almak isteyen öğrencinin bankalar tarafından istenen belgeleri eksiksiz bulundurmaları daha hızlı bir çözüm elde etmekte yeterli olacaktır.

Öğrencinin, TC Kimlik Belgesinin ve istenen adette fotokopisi, gelir idaresi başkanlı tarafından verilmiş veya sigorta kurumundan verilmiş gelir belgesi, öğrenci olarak bulunduğu okuldan öğrenci işlerinden alınmış ıslak imzalı öğrenci belgesi, ikamet edilen eve ait elektrik-su vb faturalar, faiz geliri veya bir mülke sahiplik durumu bulunmuyorsa o mülkün kira geliri belgesi gibi istenen evrakların temin edilmesi gerekmektedir.

Öğrenciye Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Piyasada yer alan bankalar içinde yapılmış olunan araştırmalara göre ülkemizde yer alan bankalar, öğrencilere kefilsiz kredi verebilmektedir. Bu bankalara kefilsiz kredi almak isteyen her öğrenci başvuruda buluna bilir. Kredi başvurusunda bulunulmadan önce öğrenci kredisi alınması istendiği belirtilmelidir. Kefilsiz kredi veren bankalar bazıları ise şu şekildedir:

  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • İş Bankası
  • Halkbank
  • Odeabank
  • Vakıfbank

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here