Ana sayfa Bankalar Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

418
0

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Bankalar insanların parasını güvenli bir şekilde saklar ve bu doğrultuda da hak ettiklerini düşünerek müşterilerinden aylık ya da senelik olarak hesap işletim ücreti tutarı alırlar. Bu tutarın içeriğinde hizmet bedelleri ve hesabınıza ait tüm detaylar yatar. Hesap işletim ücreti esasen verilmemesi gereken bir tutardır çünkü bankalar hesabınızda olan parayı işleterek üzerinden para kazanırlar. Durumun böyle olduğu göz önüne alınırsa bir de bankalara ek olarak böyle bir tutar ödemenin mantıklı bir açıklaması yoktur. Hesap işletim ücreti birçok banka tarafından alınır, fakat devlet mahkeme kararı ile bu ücretin alınmasını haksız bulmuş ve isteyen tüketicilerin bu tutarı bankalardan geri alabilmesi için yeni bir yasa çıkarmıştır. Bu yasaya göre bankalara başvurarak paranızı talep edebilir, eğer paranızı alamadıysanız mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücretini Geri Almak

Hesap işletim ücreti birçok kişini kâbusu olmuş durumdadır. Özellikle birçok bankadan farklı hesapları bulunan kişiler her ay ya da her sene düzenli olarak yüklü miktarda para ödemek zorunda kalırlar. Bunun mantıklı bir açıklaması yoktur. Eğer hesap işletim ücreti hesabınızdan tahsil edilmişse yapmanız gereken şey bankaya bir dilekçe yazmak ve paranızı geri talep ettiğinizi bildirmektir. Bazı bankalar dilekçeleri kabul ederek para iadesi yapsalar da bazıları dilekçe kabul etmezler. Bu bankalardan para iadesi alabilmek için tüketici mahkemesine başvurmanız gerekir. Ancak bu sayede paranızın iadesini alabilirsiniz. Eğer bu konularda hiçbir sorun yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken şey hesap işletim ücreti almayan bankalardan hesap açtırmak olacaktır.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap ücreti almayan bankalar hizmet kalitesi olarak diğerlerinden bir adım daha öndedir. Birçok banka müşterisi bu gereksiz uygulama yüzünden hem para hem de vakitlerini boşa harcarlar. Hesap işletim ücreti alan bankalar yerine hesap işletim ücreti almayan bankalardan hesap açtırarak bu parayı ödemekten kurtulabilirsiniz. Kuveyttürk bankası bu alanda adını duyurmuş, hesap işletim ücreti yanı sıra eft ve havale ücreti de almayan bir bankadır. Bu bankadan hesap açtırdığınızda hiçbir ücret ödemenize gerek kalmaz. Bunun yanı sıra Yapı Kredi Nuvo, Cepte Teb, Finansbank Enpara da kullanılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here