Ana sayfa Bankalar İcra Borcu Olana Kredi Verenler

İcra Borcu Olana Kredi Verenler

267
0

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar 


Bankalar, kredi değerlendirmesi gerçekleştirirken bireyin geçmiş finansal hizmetlerinde yaşanan pürüzlerine bir diğer deyişle finansman karnesine göz atarak kredi mevzusunda nihai kararlarını vermiş olurlar. Bu karar verilirken de, bireyin icra borcu da bir negatif durum yaratacaktır. Buna karşın, icra borcu olana kredi kullandıran bankalar mevcut mudur, varsa da ne şekilde kredi alınabilir? Gibi mühim sorulara yanıt vermeye gayret edeceğiz.

Mevzuumuza başlarken bir hususa değinmekte yarar var. İcra denildiğinde aklımıza anında bankaların, borcunu ödeme yapmayan kullanıcılarına başlatmış bulunduğu yasal muamele gelir. Hâlbuki bankalar haricinde, elektrik, cep telefon operatörleri, Telekom, doğal gaz firmaları, web dağıtıcı şirketleri vb. İnsanlara hizmet sunan kurumlara ilişkin borçların verilmemesi de bir icra nedenidir. Dolayısıyla, bankalardan kredi alınırken hangi kurumdan icralık olduğumuz da mühimdir. Peki İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar var mıdır?

Bankalar haricinde icralık olmuşsak, kredi almamız bize yarar getirirken, bankalardan icralık olmuşsak, o vakit de kredi kullanma olasılığı daha da azalmaktadır. Bankalar haricinde ki kuramlar vasıtasıyla icralık olunmuş ancak bankalara olan borçlarımızı tertipli veriyorsak ve bunu da bankaya açıklayıp, ikna edersek kredi çekme mevzusunda fazlasıyla problem yaşanmayacaktır. Ancak iş banka icrasına gelirse o vakit de bankaları ikna etmek için bir hayli bir uğraşacağımızın işaretidir. İcralık olmuş şahıslara kredi verev bankalar da mevcut. Mevcut ancak o bankalarda menfaatlerini sağlama almak maksadıyla, kullanıcısından birtakım yaptırımlar talep edebilir. Neler olabilir bu yaptırımlar? Kredi notu yüksek birkaç adet kefil talep edebilir.

Bankalar bu göstereceğiniz kefilleri kifayetsiz görüp, güvence ismini verdiğimiz ve istenen kredi tutarından daha çok değeri olan konut, araç, tarla, arsa, dükkân vb. Değerli menkul veya gayrimenkulleri, bankalarına güvence şeklinde göstermelerini de talep edebilir. Kefil, güvence gösterilmesine karşın, bankaların kredi kullandıracağına ilişkin bir kesin ifade mevcut değildir. Yalnızca bankaları, kredi mevzusunda ikna edici faktörleri ifade etmeyi talep ediyoruz. Yoksa bankaya ne yaparsanız yapın sizlere kredi kullandırmayabilir.

Bütünüyle banka yönelimlerinin aldığı kararla ilgilidir. İcra borcu olan bir bireyin devlet bankalarından kredi kullanmaları ise daha güçtür. Ancak bazı hususi bankalar, adını duyurmak, reklam yapmak ya da belli mevzularda ( icra, takip, kırmızı renk ) öncülük amaçlı icra borcu olan kişilere kredi mevzusunda destekçi olabilirler.
İcra borcu olana kredi veren bankalar, kredi isteklerinde kırk dereden su getirdiklerini, birtakım işlemleri yerine getirseniz dahi yeniden de kredi kullandırmadıklarını, ihtiyaç kredisi haricinde kredi kart ya da kredili mevduat (yatırım) hesaplar gibi banka hizmetlerinden yararlanamayacağınızı öğrenmenizi isteriz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here