Ana sayfa Nedir İdari Takip Nedir

İdari Takip Nedir

870
0

İdari takip nedir sualine bir cevap vermek gerekirse şöyle bir tanım isabetli olacaktır. Bankaların icra yoluna başvurmadan önce mevcut borçlarımızdan dolayı başvurduğu yönteme idari takip denir.

Eğer borçlarımızı zamanında ödemediysek bankalar genellikle bizimle iletişime geçip bunu hatırlatmayı ve zaman geçtikçe ekstra faiz ödeme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğimiz yönünde bize telkinde bulunurlar.

İdari Takip nedirBu durumda tabii ki en makul olanı biran önce alternatif bir finans kaynağı veya tasarruflarımızı kullanarak bu borçtan kurtulmaktır. Eğer 90 gün içinde gecikme faiziyle birlikte borcumuzu ödememişsek 7 gün içinde idari takip süreci işlemesine müteakip icra yoluyla borcumuzu tahsil etmek isteyebilir bankalar.

Her banka idari takip aşamasını geçip direk icra yolun uda seçebilir, bu konuda kredi veya kredi kartı almadan önce imzaladığınız sözleşmenin ayrıntılarını dikkatlice okumanızı öneririz.

İdari takip sistemi uygulandıysa eğer kredi notumuz diğer bir deyişle kredi skorumuz düşecektir ve ileriye dönük bir handikap haline gelecektir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi puanımız düşük olduğu takdirde bankalar olası bir ihtiyacımıza cevap vermek istemezler ve bu mağduriyetin önüne geçmek günden güne bizim için daha güç olacaktır.

Ödemeleri düzgün yapmak için bütçe planlarımızı doğru yapılandırırsak hem bankaların kara listesine girmeyiz hem de ihtiyaç duyabileceğimiz her an bizim bankalar nezdindeki kredibilitemiz yüksek olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here