Ana sayfa Genel İhtiyaç kredisi nasıl çekilir?

İhtiyaç kredisi nasıl çekilir?

504
0

Ihtiyaç ya da diğer adıyla Tüketici kredisi nasıl çekilir? Bunun için öncelikle kendi durumumuzu doğru tahlil etmeliyiz. Daha doğrusu gelir durumumuzu ve ödeme gücümüzü doğru tesbit ederek, almak istediğimiz kredi miktarını doğru hesaplamayız.Biraz fazladan elimde para bulunan mantığıyla ihtiyacınızdan daha fazla kredi çekmek, en çok yapılan yanlışlardan biridir. Şöyleki çekeceğiniz her fazla Türk lirası için birde kredi faizi ödeyeceksiniz. Fazladan boş yere faiz ödemektense hesabımızı başından iyi yapıp kredi tutarını buna göre belirlemeliyiz.

Gelelim kredimizi nasıl çekegimize. Hemen doğrudan bankaya koşup gitmiyoruz. önce detaylı bir şekilde bankaların internet sitelerinden kredi kampanyalarını inceliyoruz. Faiz oranı ile vade miktarı arasındaki oran değişimlerini inceleyip bir karşılaştırma yapacağız. Bunu yaparken asıl kriterimiz faiz oranı değil, masraflar,sigortalar vb. tutarların tamamı dahil geriye ödeyeceğimiz toplam tutar olacaktır. Faiz oranı bir miktar düşük olan bir kredi türünde, diğer masraflar da eklendiğinde faiz oranı daha yüksek kampanyadan daha fazla ödeme tutarı çıkabilir. Banka ve finans şirketlerinin internet sitelerindeki kredi hesaplama tabloları ya da kredi hesaplama programları genellikle diğer ödemeleri hesaba katmaz.Yine de bize bir fikir verir ve kendimize 2-3 banka belirleyip, bankaları gezmeye başlayabiliriz. Elbette yüzyüze görüsmeden de telefonla da kredi kampanyaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hatta bir çok banka cep uygulaması- mobil bankacılık uygulamaları ile kredi başvurusuna izin veriyor. Hatta isterseniz kredi başvurusunu sms yollayarak bile yapabilirsiniz. Bu durumlarda bankalar sizden öncelikle TC Kimlik numaranızı isteyecektir.

Tüm bunları yapıp kredi için başvuru yapıldıktan sonra da sizin yine bankaya gidip, bankaların sizden istediği nüfus cüzdanı , gelir -maaş belgesi gibi belgeleri vermeniz gerekecek.Bazı durumlarda sizden kefil de istenebileceğini unutmayın.Bunlar dışında taşınmazların ipotek edilmesi de sözkonusu olabilir ama bu daha çok konut kredisi kullanırken uygulanan bir yöntemdir.

Sağlıklı ve borçsuz günler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here