Ana sayfa Pratik Bilgiler İpotekli Evin Alım-Satım İşlemi

İpotekli Evin Alım-Satım İşlemi

264
0

İpotekli Evin Alım-Satım İşlemi

 

Bu makalemizde ipotekli ev alım satımı yapılabilir mi? ve yapılıyorsa nasıl yapılabilir? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Pek çok insan ev alabilmek amacıyla bankaların sunduğu kredi ürünlerine başvuru yapmaktadır. Bankaların konut kredisi imkânları ile vadeleri belirlenen taksitlerde kredi geri verilerek ev sahibi olmak için uğraşan insanlar bulunmaktadır.

Ev kredisi ile uygun ve normal bir ödeme planı oluşturduğunuzda ve ödeme planına uygun bir ev tercih ettiğinizde hiçbir şekilde problem yaşamayacaksınız. Ancak her daim bazı şeyler sizin dilediğiniz gibi olmayabilir. Böyle olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığınızda evinizi satışa çıkarmaya başvuru yapabilirsiniz.

 

İpotekli Ev Kredisi Alabilmek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Krediyle satın alınan ev banka tarafından ipotek altına koyulur. Durum böyle olunca kredisi verilmekte olan eviniz için ipotekli ev satımı, evi alacak şahıs ile anlaşma yapmanız gereken bir durumdur. İpotekli evi satışa çıkardığınızda evi alacak şahıs ile anlaşma yaparak banka prosedürlerini bir düzen içinde belirtmeniz gerekir.

Şayet evi alacak insan evin karşılığını kredi alarak temin edecekse bankanın kabul etmesiyle kredi borcunuzu evi satın alacak kişiye devredebilme olanağınız da mevcuttur. İpotekli bir evi satın alacaksanız eğer, evin ipotekli olup olmadığını ilk etapta tapuda görebilirsiniz. Evin üstünde ipotek olsa dahi evi satın almanız mümkündür. Kredi çekerek ev almayı düşünüyorsanız aldığınız miktarın bir bölümü ile ipotek borcunu vererek ödeyeceğiniz miktardan düşürebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here