Ana sayfa Haberler İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2014

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2014

481
0

İşsizlik problemi hem global hem de lokal ölçekte ülke ekonomisi için ciddi bir problem olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bir ekonominin kalkınmışlık göstergesi olarak işsizlik oranı iyi bir ölçüt olabilmektedir. Ülkemiz de son birkaç yıldır uygulanan işsizlik maaşı uygulaması ile işten çıkarılma sonucunda ki mağduriyetler de bir ölçüde giderilmiştir. Bu yazımızda da işsizlik maaşı alma şartları ve 2014 işsizlik maaşı ücretine değineceğiz.

Bazı kurallar çerçevesinde işsizlik maaşından faydalanmanız mümkün. Devletin getirdiği şartlar ise şöyle özetleyebiliriz.

İşsizlik maaşı almak için

Son 3 yılda 600 gün sigortalı çalışmış olmanız gerekmektedir. Bu durumda 180 gün işsizlik maaşı alabileceksiniz. 900 gün çalışanlara 240 gün ve 1080 gün çalışmış olanlara da 300 gün işsizlik maaşı hakkı tanınmaktadır.

Yarıca çıkarıldığınız işte 120 gün boyunca çalışmış olmanız ve düzenli prim ödemenizin yapılmış olması şartı aranmaktadır. Yani 4 aydan daha az süre çalıştığınız işyerinden çıkarıldığınız takdirde işsizlik maaşı miktarından faydalanamıyorsunuz. Aynı zamanda işten çıkarıldıktan itibaren geçen 30 gün içinde başvurunuzu ilgili kuruma yani İşkur‘a yapmış olmanız gerekmektedir.

2014 işsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Kadar

Taban tutar 428.40 TL’dir. İşsizlik maaşı tavan tutarı  taban tutarın iki katına denk gelen miktar olan 856.80 TL’dir. Maaşı 2500 TL üzerinde olanlar için tavan fiyat belirtildiği şekildedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here