Ana sayfa Nedir İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik Maaşı Nedir?

396
0

Sosyal Güvenlik Kurumunun  verdiği işsizlik maaşını almak isteyen bir çok kişi vardır elbette . Bu yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır ve işsizlik maaşı almak için hangi belgelere gerek duyulduğunu anlatacağım.

İşsizlik maaşının asıl amacı işten çıkarılmış bir kişinin yeni iş bulana kadarki sürede aldığı paraya denir ama hiç işe girmeyenlerde heralde bu paradan alıyor diye bilmekteyim.

Bu parayı alacakların çoğu yeni işten çıkarılmış kişilerdir maddi durumu olmayan kişilere devlet tarafından verilen paradır , Bu parayı özel ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

5510 sayılı Kanun gereğince, işsizlik maaşı ödeneği alan kişiler, genel sağlık sigortası kapsamında bulunmakta olup, bakmakla yükümlü oldukları kişilerde bu genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İspatlayabileceğiniz zorunlu haller dışında işten ayrıldıktan sonra, 30 gün içinde çıkış belgelerinizle en yakın İŞKUR’a başvurmanız gerekiyor.
Eğer bu süreyi geçirirseniz geçen zaman kadar alacağınız maaşın süresi de azalacaktır. Bunun için 30 günü geçirmemeye bakın.

İşsizlik Maaşı Şartları

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ileişsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here