Ana sayfa Haberler İşsizlik Maşına Kredi Verilir mi? Hangi Bankalar Verir?

İşsizlik Maşına Kredi Verilir mi? Hangi Bankalar Verir?

413
0

Kredi alımı yapılabilmesi için öncelikli olarak kredi alım şartlarını yerine getiriyor ve karşılıyor olmanız gerekir. Aksi takdirde bankalar size kredi vermekten kaçınacaktır. Nitekim bu şartların başında aylık düzenli gelir, ödemeleriniz ile belirlenen kredi notunuzun yüksek olması, yasal yaş sınırlarında olmanız gerekir. Bu şartları taşıyan herkes finans kuruluşlarından borç para alma yoluna gidebilir. Ancak işsizlik maaşı alanlar için durum biraz farklı olabilir. Kişinin işsiz kalması ile iş bulana kadar yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaması için verilen bu maaş karşılığı borç para alımı arayışında olan vatandaşlar olabiliyor. Bu durumda işsizlik maaşına kredi verilir mi? İşsizlik maaşına hangi bankalar kredi veriyor soruları beraberinde geliyor.

Kredi Başvurusunda İstenilen Bilgiler

Kredi başvurularında en hızlı ve kısa yol SMS ile yapılanı. Bu anlamda krediye başvuru yaparken dahi göndereceğiniz mesajda aylık geliriniz yazılması istenilenler arasında. Bu gelire göre istediğiniz tutar ya da alabileceğiniz bankanın teklifi yine si mesaj yoluyla bildiriliyor. Bu nedenle kişi krediye başvurusunda burada işsizlik maaşı tutarını gelir olarak yazsa bile banka şubesine gittiği zaman sizden gelir belgesi talep edecektir. Bu belgeyi ibraz edemediğiniz sürece de kredi alamazsınız. Ancak şöyle de bir durum var eğer siz yıllardır aynı bankayı kullanıyorsanız, daha önce defalarsa buradan kredi alıp ödemesini yapmışsanız durum değişebilir. Bu durumda banka sizden gelir belgesi istemeden düşük tutarlarda da olsa kredi verme yoluna gidebilir.

Alınacak Kredi Tutarının Etkisi

Kredi alımında yüksek tutarlar olmasa da kredi kartı üzerinden nakit avans alımları da söz konusudur. Kişi eğer kredi kartında limit bulunuyorsa bu limitini aylık taksitli ödemek karşılığı ihtiyaç kredisi olarak ta kullanabilir. Bu durumda bir anlamda işsizlik maaşı ile kredi alımı yapmış olabilirsiniz. Bu da alternatifler arasında bulunuyor.

İşsiz kalan kişi internet bankacılığını kullanıyorsa buradan başvuru yaparak anında kredi tahsisi edinebilir. Nitekim bankalar özellikle maaşlarını alan kişilere bu mecralardan kredi tahisini daha kolay ve hızlı gerçekleştiriyor. Burada kişi işsiz kalsa bile söz konusu bankaya başvuru yaparak dijital başvuru sonrası kredisini alıp direk kullanmaya başlayabilir.

Kredi Kartından ve KMH Nakit Avans

İnternet Bankacılığı üzerinden işsizlik maaşına kredi veren bankalar sıralaması yapmak yanlış olabilir. Ancak kredi kartından nakit avans, hesapta bulunan ek hesap üzerinden taksitli KMH ve internet bankacılığından kredi çekimi gibi bir dizi hizmeti hemen hemen tüm bankalardan alabilirsiniz. Yüksek tutarlarda paraya ihtiyacınız olduğu zaman bankalar elbette bu duruma sıcak bakmayacaktır. Ancak küçük tutarlarda kredi ihtiyaçlarınız için işsizlik maaşından kredi alımı söz konusu edilebilir.

İşsizlik Maaşı İle İpotekli Kredi

İşsizlik maaşı ile kredi alımında tutar eğer yüksek ise burada bankalar sizden ipotek ya da kefil talebinde bulunabilir. Eğer üzerinize kayıtlı bir taşınmaz mal varlığınız bulunuyorsa bu taşınmazınızı ipoteğe konu ederek krediye başvuru yapabilirsiniz. Bu duruma bankalar biraz daha ılıman bakacağından söz konusu taşınmazınızın eksper bedelinin % 60 oranlarına kadar kredi kullandıracak banka bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşına PTT Kredisi

İşsiz kalan kişiler İŞKUR müracaatı sonrası aylık belli dönemlerde işsizlik maaşını PTT şubeleri üzerinden almaktadır. PTT farklı bankalar aracılığıyla kredi tahsisi yapma yoluna gider. Bu nedenle işsizlik maaşını alan kişiler PTT şubesinden başvuru yaparak kredi alma yolunu kolaylaştırabilir. Bu durumda PTT sizlere belli oranlarda kredi tahsisi yapabilir.

İşsizlik maaşı kesintiye engel bir maaştır. Bu ücretin alınmasında aylık yaşamsal ihtiyacın karşılanması amaç edinilmiştir. Bu nedenle ödenmeyen kredi kartı, kredi borçları için kesinti yapılması ya da bloke konulması söz konusu değildir. Bu nedenle işsizlik maaşına kredi vermekten bankalarda kaçınmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here