Ana sayfa Genel İşyeri Açma Bildirimi

İşyeri Açma Bildirimi

405
0

İşyeri Açıldığına Dair Bildirim Nasıl Yapılıyor?

İşyeri Açma Bildirimi , Özellikle de yeni işyeri faaliyete geçirecek olan kişiler açısından bildirimi zorunlu bulunan işyeri açılış bildirgesi 01.02.2016 senesinden itibaren internet üstünden verilebilir bir şekil almıştır. Yine bu uygulama ana işveren konumunda olan kişiler açısından geçerli olarak taşeron firmalar açısından bu gibi bir çeşit sorun yoktur. Ana işveren 000 kod numarası beraberinde ifade edilmekte olan bireylerdir. Taşeron firmalar açısından da henüz bu gibi bir uygulamaya geçilmediğinden dolayı onlar işyeri açılış bildirimlerini de oldukça eski prosedür gereğince yapmaya devam ederler.

İnternet Üzerinden Yapılabiliyor

İşçi çalıştırmaya da başlamadan önce verilen işyeri açılış bildirgesinin internet üstünden de veriliyor olması bilgilerin anında ve oldukça hızlı bir şekilde sgk merkezlerine uylaşmasına sebep olmaktadır. Yine bu başvuruların yapılmalarından sonra tam olarak 7 gün içerisinde istenilen belgeler ile beraber olarak sgk merkezlerine de başvurmanız gerekir. Yine bu bildirgeyi internet üstünden verebilmeniz açısından sgk adresine ulaşmanız ve arkasından ilgili bölgelere gereken verileri doldurmanız gerekiyor. Ulaşmış olduğunuz bu bahsi geçen sayfa işyeri tescil uygulaması ana sayfası olarak biliniyor. 8 ayrı başlıktan da oluşmakta olan bu alanlar doldurulup işyeri tescili internet içerisinde hazırlanan merkeze yollanmış olmaktadır.

Taşeron Firmalar İşyeri Bildirgesini ( İşyeri Açma Bildirimi ) Nasıl Yapar?

Taşeron firmaların bildirgeleri yine henüz elektronik ortamdan yapılamamaktadır bu sebeple istenilmekte olan belgelerin elden sgk teslim edilmeleri gerekmektedir. Yine bunların dışında;

2 adet nüfus cüzdanı suret beraberinde fotokopi

2 adet ikametgah senedi

İşyeri açılışı olacağı gün tarihli kirasının kontratı

Meslek sözleşmesi

Vergi dairesinden temine dilecek açılma formu

Gibi birkaç belge İşyeri Açma Bildirimi için istenilmektedir. Bütün belgeler tamamlanınca ilgili olan vergi dairesinin sicil servisine de gidilerek bütün bahsi geçen evraklar oraya veriliyor. Bu da sizin işyeriniz için yapmış olduğunuz müracaattır. Bu işlemden sonra da 2 – 3 gün sonra vergi dairesinden gelen memur yine işyerinizin açılışı ile ilgili yoklama fişini işyerinizle ilgili çeşitli bazı tespitleri yapınca size teslim etmektedir. Bu işlemlerden de 2 – 3 gün sonra vergi dairesi sivil sevisi tarafından mükellefiyet tescili gerçekleştirilmektedir. Eğer ki 4/B sigortalılık kaydınız yok ise sgk’ya gidip sigorta kaydınızı oluşturmanız gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here