Ana sayfa Kredi Kadınlar Nasıl Teşvik Kredisi Alabilir?

Kadınlar Nasıl Teşvik Kredisi Alabilir?

751
0

Günümüzde kadınlarında artık ön planda olduğu, çalışma politikasında kadınların da daha çok iş hayatında var olmaları gerekliliği için devletin vermiş olduğu destek ve teşvik kredisiyle çağdaş ve çok yönlü bir iş hayatı planlanmıştır. Devletin kadınlara verdiği bu teşvik Kosgeb , sosyal yardımlaşma vakfı kaymakamlık kredileri gibi kadınlara teşvik kredisi de birçok yenilik teşkil eden durumlar arasında yerini almış durumdadır. Faizsiz şekilde verilen bu teşvik kredisi, kadınların ayakları üzerinde dimdik durmaları ve kendi işlerine sahip olmalarına yardımcı olacaktır. Evden yapılan üretkenliğin kendi imkanları ile pazara sunamayan kadınlar devlet tarafından aldıkları teşvik kredisi ile daha geniş alanlarda sunma imkânı sağlayabilecekler ve daha hızlı ekonomik özgürlüklerine kavuşabileceklerdir.

Kaymakamlık ve Kosgeb Tarafından Verilen Teşvik Kredileri

Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından desteklenen, verilen kredilerin bir proje kapsamıyla başlandığı belirtilmiştir. Bu proje de kadın girişimcilere 15 Bin lira ya kadar iş kurma ve oluşturma kredileri verilmeye başlanmıştır. Faizsiz geri ödemesi olan bu krediler için kadın girişimcilerin iki memur kefil ile başvurması gerekmektedir. Ev hanımı kredisi olarak da bilinen bu kredi de 1 yıl boyunca herhangi bir geri ödeme yapılmıyor. Daha sonra çekilen bu kredi artık iş sahibi olan kadın girişimciler tarafından 3 sene içinde faizsiz olarak geri ödemeye başlayabiliyorlar. Kredi sayesinde iş yerine sahip olan bu kadınların kendi emekleri ile ürettikleri ürünler olması ve maliyet açısından düşük maliyetli üretkenlikler olduğu için geri ödeme yaparken zorlanmadıkları görülmektedir. Çok yüksek olmayan maliyetlerin ise kazancı ikiye katladığı gözlemlenmiştir.

Bir diğer kredi veren kuruluşumuz ise Kosgeb ‘tir. Bayan kuaförü , börek salonları , ayakkabı dükkanları , güzellik merkezleri ,tuhafiye vb birçok örnekli küçük iş yeri açmak isteyen hanımlara verilen bir faizsiz kredidir. Bunun için bazı şartlar koyan Kosgeb’ e göre 4 gün süreli eğitime katılıp iş projesi başvurusu yapmak gerekiyor. Çok zorluğu bulunmayan bu şartlarda kendinize güveninizin olması yeterli bir başvuru kaynağıdır.

Ev Hanımları İş Kurma Kredisini Nasıl Alabilir?

Devletin vermiş olduğu destekle kadınların iş kurma isteğinin yerine getirildiği görünmektedir. Örneğin bir lokanta açarak 50 bin tl hibe 100 bin lira faizsiz kredi krediyi almaya hak kazanmış kazanan kadınlar bu devlet desteği sonunda 50 bin lira faizsiz kredilere de başvuru hakkı kazanabilirler.

Kadınlara İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halkbank, İş Bankası, TEB, Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Ing Bank gibi birçok bankanın kadınlara iş kurmaları için kredi verdiği bilinmektedir. Özel veya kamu bankaları yerine, devletten kredi alarak iş hayatına atılmak isteniyorsa aşağıdaki kuruluşlara başvurulabilir.

  • Kosgeb : Yeni girişimci desteği
  • Kaymakamlık : 15 Bin Lira iş kurmak için verilmektedir.
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı : Köye dönüş projesi için kullanılmaktadır.
  • Mikro kredi veren kuruluşlar: Ev hanımlarının toplanıp iş yapmasıyla verilebilir.
  • Engelli veya eski hükümlü ise : İş kur tarafından verilen 36 Bin lira hibe ile kendi işinizi kurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here