Ana sayfa Nedir Katılım Bankacılığı Nedir ?

Katılım Bankacılığı Nedir ?

569
0

Ülkemizde yeni yeni oturmaya başlayan katılım bankacılığı tanımı veya yaygın kullanım adıyla faizsiz bankacılık ortadoğu kökenli muhafazakar bir çizgide seyreden ekonomik parametrelerle sağlanan bir sistemdir.

Faizsiz bankacılık ülkemizde son yıllarda açılan yeni bankalarla daha bir yaygın kullanım ağına erişmiş ve bu alanda bankalar arası rekabet de kızışmıştır. Katılım bankacılığı sistemi müşterilerine faiz getirisi ile değil kar payı ortaklığı ile hizmet vermektedir.

Banka tarafından toplanan fonlar finansman desteği, kâr zarar ortaklığı taşınmaz veya araç kiralama gibi tekniklerle hemen hemen yüzde 80’e yakını müşterilere dağıtılırken yüzde 20’lik kısmı da kuruma kalmaktadır. Kısaca banka aracı kurumlar veya kendi ortaklarıyla çalışarak topladığı fondan kâr eder ve bunu ortaklarıyla yani müşterileriyle paylaşır.

Sıfır risk durumu tabii ki yoktur, banka bu yaptığı seçimlerden zarar da edebilir yalnız genel anlamda profesyonel çalışanlardan oluşan faizsiz bankacılık bireyleri doğru yatırımlarla müşterilerini memnun edebilmektedir. Ülkemizde katılım bankaları Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Albaraka ve en köklü bankalardan biri olan dır.

Devletin de faizsiz bankacılık sistemiyle işleyen kamu bankası açma hazırlığında olduğunu da belirtmeliyiz. Katılım bankacılığı genel anlamda muhafazakar kitlelerin rağbet ettiği büyüyen bir bankacılık sistemi olarak öne çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here