Ana sayfa Bankalar Katılım Bankası Çalışma Prensibi

Katılım Bankası Çalışma Prensibi

401
0

Katılım Bankası Çalışma Prensibi

Aktif olarak hizmet verilen bankalara bakıldığında bazılarının normal olarak bankacılık işlemlerine devam ettikleri, bazılarının da katılım bankası olarak faaliyet gösterdikleri görülmektedir. Katılım bankası normal bankalardan farklı olarak insanlara faiz değil kar payı verir. Dolayısıyla dini bütün kişilerin bu bankaları tercih etmesi doğaldır. Dört mezhebe göre de faiz en büyük günahlardan biridir. Bunun günah oluğunu bilen ama bankaları da kullanmak isteyen kişiler faiz olmayan bankalardan işlem yaparlar. Katılım bankasından da para kazanmak mümkündür. Ama bu diğer bankalarda olduğu gibi kesin bir şekilde ve belli bir oranda olmaz. Eğer bankadan para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey paranızı katılım hesabına koymak olacaktır. Katılım hesabında net bir kar oranı yoktur. Bu oran bankanın gelişimi ve büyümesi sonucunda belli olur. Eğer yüz lira yatırdıysanız ve sene sonunda banka yüze on oranda büyüdüyse yüz on lira olarak paranızı geri çekebilirsiniz.

Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım hesabı açmak istiyorsanız öncelikle katılım bankalarından biriyle çalışmanız gerekir. Ülkemizde beş katılım bankası aktif olarak çalışmalarını sürdürürler. Bu bankalardan biriyle çalışmaya başlarsanız katılım hesabı açmaya da hakkınız olacaktır. Katılım hesabı açtıktan sonra yapmanız gereken şey paranızı hesaba aktarmak ve kaç günlük bir kar payı istediğinizi belirtmek olacaktır. Bunun da belirledikten sonra katılım hesabı açılmış olur. Bu sayede paranızın üzerinden de dine uygun bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Ülkemizde aktif olarak hizmet veren katılım bankalarından biri Türkiye Finans katılım bankasıdır. Bu banka sayesinde katılım hesabı açabilir ve paranızı hesabınıza yatırabilirsiniz. Bu banka sayesinde kısa sürede oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kuveyttük bankası da tercih edilebilecek, güvenilir katılım bankalarından biridir. Kuveyttürk bankası aynı zamanda eft ve havale ücreti almayan nadir bankalardan da biridir. Bu nedenle tercih etmeniz gereken bankaların başında bu banka gelir. Diğer katılım bankaları ise Albarakatürk bankasıdır. Bu banlardan farklı olarak en büyük banka olan Ziraat Bankası da son dönemde katılım bankalarını açmış ve hizmete sunmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here