Ana sayfa Bankalar Kefil Oldum, Para Lazım Kredi Çekebilir miyim?

Kefil Oldum, Para Lazım Kredi Çekebilir miyim?

511
0

Kefil olan kişinin kredi çekmesi, bankaların talepleri üzerine, bir başkasının çekeceği kredi için bankaya kefil olarak gösterilen kişilerin de kredi çekip çekemeyeceği sorusunu beraberinde getirmektedir.

Kefil Oldum Kredi Alabilir miyim?

Kefil olan kişilerin bankaya karşı, kredi çeken kişinin sorumlulukları gibi sorumlulukları vardır. Bunlar, kredi çeken kişinin kredi borcunu ödeyememesi durumunda devreye girmekle birlikte, banka, krediyi çeken asıl kişi borcunu ödeyemediğinde borç tahsilatını kefil olan kişiden yapma hakkına sahiptir.

Bazı bankalar, yaptıkları kredi sözleşmesine ekledikleri maddeler göz önüne alındığında, kredi çeken asıl kişinin borcunu ödeyememesi durumunda icra, haciz ya da ipotek gibi işlemlerle vakit kaybetmeksizin tahsilat işlemini kefil olan kişiden gerçekleştirebilmektedirler.

Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kefil olan kişinin kredi çekmesi söz konusu olan bir ihtimal olmakla birlikte, bankalar, kredi başvurusunda bulunan asıl kişinin ve kefil olacak kişinin de kredi notunu Findex üzerinden sorguladıkları için, bankalara yüksek borcu olan kişilerde bu durum kredi çıkma olasılığını düşürmekte dolayısıyla kredi notunu düşürmektedir.

Okunmalı : Kefillikte Aile Sorumluluğu

Ayrıca, kefil olan kişiden borç tahsil edilmesi durumu söz konusu olduğunda, kefil olan kişi de borcu ödeyemezse kredi notu tamamen olumsuz etkilenmektedir. Kredi çekme düşüncesi olan ve bunu kısa vadede gerçekleştirmeyi düşünen kişiler için, bankalar özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredilere kefil olunmamasını önermektedir.

Kefil Olan Kişi Nasıl Kredi Çekebilir?

Kefil olan kişinin kredi çekmesi ancak belirli ve istisnai durumlarda mümkündür. Bankalar asıl kişiyle birlikte kefil olacak olan kişinin de kredi notunu sorguladığı için kredi riski yükselmekte bu durum da kefil olacak kişinin kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Yüksek miktarlı krediler için kefil olan kişilerin ise kredi çekebilmesi, söz konusu değildir. Bankalar, kefillik durumunu göz önünde bulundurarak, kişinin kefil olduğu kredinin borcu tamamen bitene kadar, kefilin kredi çekmesine izin vermemektedir. Bu durum, bankaların kendilerini koruma yöntemidir.

Okunmalı : Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Özellikle bankalarda son dönemde artış gösteren batık kredi miktarı da bu durumu etkilemektedir. Kredi onaylarının zorlaşması ve kredi çekme işlemi için her bankanın her kredi çeşidi için kefil talep etmesiyle birlikte, krediye kefil olacak olan kişilerin kredi çekme durumu da oldukça zorlaşmış hatta ortadan kalkmıştır.

Kişiler günümüzde bu durumda biraz daha duyarlı yaklaşım gösteriyor. Nedeni ise geçmiş yıllarda olunan kefillikler nedeniyle maddi açıdan sorun yaşanması, ailevi problemlere kadar götürmesi ile mağduriyetlerin yaşanması oldu. Nitekim bu durumdan ders çıkaran tüketici konumundaki vatandaş kefil olma yolunda biraz daha dikkatli adım atmaya başladı. Ancak bu durum halen devam ederken kefil olan kredi başvurusunu yapsa bile bu kredi yüzünden borç para talepleri uygun görülmeyebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here