Ana sayfa Genel Kefile İcra Gelir mi?

Kefile İcra Gelir mi?

371
0

KEFİLE İCRA TAKİBİ

Bankalar kredi talebinde bulunan kişilere, kredi vermeden önce kişinin kredi notuna bakarlar. Kredi notu düşük veya riskli olan kişilerden, kredi kullanabilmesi için kefil isteyebilirler. Kefil, borçlunun tüm borçlarına garantör durumundadır. Peki, ödenmeyen kredi borcundan dolayı kefile icra gelir mi?

Bankalar, verecekleri kredinin geri ödenmesini riskli gördüğü durumlarda, kredi çekecek kişiden sabit maaşlı, kredi notu yüksek bir kefil talep ederler. Kefilin, bankaya borçlunun adına atmış olduğu imza bir şekilde’ ’Bu kişi borcunu ödemezse ben öderim. Benden borcunuzu talep edin’’ anlamına gelmektedir. Verilen tüketici kredisinin veya kredi kartının borcunun ödenmemesi sonrası bankalar, borçluya borcunu ödemesi için sürekli uyarılarda bulunur. Bu uyarılara rağmen borçlar hala ödenmemiş ve ödenme süresi 90 günü bulmuşsa o zaman bankalar yasal takip işlemine başvururlar. Bankalar, asıl borçluya icra takibi başlatırlar. Yapılan icra takibi sonrası asıl borçlu ile ödeme konusunda yeni bir anlaşma sağlanmadığı zaman icra takibi başlar. Borçlunun varsa üzerinde kayıtlı olan taşınır veya taşınmaz mallara haciz yoluyla el koyar ve borcunu tahsil etmeye çalışır. Ama borçluya yapılan icra takibi sonrası borçlunun üzerinde icra edilecek bir mal yoksa o zaman ikinci adres olarak kefile yönelirler.

İcra işlemlerinden önce kefil aranır ve kefil olduğu kişinin borcunu ödemediği, borcun ödenmediği takdirde kefilden borcun tahsil edileceği bildirilir. Bu aşamada kefil, kefil olduğu kişiden borcun tahsili yapılması istenir. Banka, bir nevi kefil ile borçluyu bir araya getirip borcun bir şekilde halledilmesini ister. Yapılacak icra takibi sonrası asıl borçlunun haciz edilecek bir malı yoksa kefile yönelilir. Banka ile kefil arasında bir anlaşma sağlanırsa icra takibine gerek kalmaz. Kefili kefil olduğu bankaya borcunu öderse herhangi bir sıkıntı yaşanamaz. Ama ödenme gerçekleşmezse bu sefer icra takibi kefil için devreye girecektir. Kefilin, icra takibine hiçbir itiraz hakkı bulunmamaktadır. Gerekli borcun kefilden tahsil edilmesi sonrası borç kapanır. Kefil, kefil olduğu kişi için icra mahkemelerine Rücu Davası açıp, kefil olduğu kişiye dava açar ve bankanın kendisinden tahsil ettiği ücreti belgelendirip icra yoluyla alma hakkı bulunmaktadır.  Son olarak, kefil sadece kefil olduğu borçtan sorumludur.

Kefil olduğu kişinin bir başka borcundan dolayı sorumlu tutulamaz. Bazı bankalar, borcunu ödememiş ve borcunu ödememiş olan kişiye o borçtan dolayı kefil olmayıp, başka borçlara kefil olmuş kefilden, ilgili borcun ödenmesi için baskı yapmaktadır. Şöyle bir örnekler açıklayalım. A kişinin 2010 yılında kefilli olarak kullandığı krediyi 2015 yılında ödemiştir. Yine A kişi 2015 yılında bu sefer kefilsiz olarak tekrar kredi kullanmış ve kredi borcunu ödememiştir. İşte uyanık bankalar burada devreye girip, kişinin geçmişi inceliyorlar ve 2015 yılında ödenmiş borca kefil olan kefilin üstüne gidip, yeni borcun ödenmesi için baskı yapmaktadırlar. Üstüne hapis cezası, icra gibi konularda da korkutulup, bankacılık konusunda bilgisi olmayan bu kişileri kullanmaya çalışmaktadırlar. Kişinin imza atmadığı hiçbir kefillikten sorumlu tutulamayacağınızı bilmenizi isteriz.

Son olarak, kefillik için çok düşünün. Sonradan kötü olacağınıza şimdiden kötü olmak daha iyidir. Kefillik yüzünden mağdur olmuş, birikimlerini kaybetmiş, aile düzeni bozulmuş bir çok insanın olduğunu hatırlatmak isteriz. Kefilsiz günler dileğiyle.

Kredi Borcu ödenmezse kefile ya da kefillere icra gelir mi? Sorunuza cevap vermeye çalıştık. Bununla birlikte Kredi borcu ödenmezse ne olur? Başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here