Ana sayfa Bankalar Bankaların Kentsel Dönüşüm Kredileri Nasıl Alınır? Faizleri

Bankaların Kentsel Dönüşüm Kredileri Nasıl Alınır? Faizleri

566
1

Kentsel Dönüşüm Kredileri

Sizin için 2020 kentsel dönüşüm kredileri hakkında bir araştırma yaptık. Kentsel dönüşüm için kredi çekmeyi düşünenlere yararlı olacağını umduğumuz bu yazımızda kentsel dönüşüm kredileri veren bankaların kredi kampanyalarını da derlemeye çalıştık. Bildiğiniz gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca organize edilen kentsel dönüşüm için yine adı geçen bakanlık bankalar ile kentsel dönüşüm kredisi anlaşmaları yapmış bulunmaktadır.

Hangi bankalar kentsel dönüşüm kredisi veriyor?

Buna göre 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilerde sağlanacak faiz desteğine ilişkin Bakanlık ile protokol imzalayan Bankaların listesine Bakanlığın internet sitesindeki http://www.csb.gov.tr/gm/altyapi/index.php?Sayfa=sayfa&Tur=webmenu&Id=8198  adresinden ulaşabilirsiniz.

Listede adı geçen bankalar da elbette kentsel dönüşüm kredileri’nde uygulanacak faiz desteği ile ilgili kampanyalarını kendi sitelerinden duyurmaya başladılar. Yazımızın devamında kentsel dönüşüm kredi faiz oranları ve  kredi veren bankalara birkaç örnek ele aldık.

İşte Bazı Bankaların kentsel dönüşüm kredi oranları ve kredi kampanyaları:

İş Bankası Kentsel Dönüşüm kredileri:

Kentsel Dönüşüm Kredilerinde devlet desteği sayesinde konut kredilerinde yıllık %4, işyeri kredilerinde ise yıllık % 3 daha düşük faiz oranı uygulanır.

Enerji verimli binalarda, yeni konutun “Enerji Kimlik Belgesi”nde yazan enerji sınıfı B ise yıllık %4,5; A ise yıllık %5 faiz desteği uygulanır. İşyeri kredilerinde ise Enerji Kimlik Belgesi’nde yazan enerji sınıfı B ise yıllık %3,5; A ise yıllık %4 faiz desteği uygulanır.

Konut Yapım/Satın Alma Kredileri için: Kentsel Dönüşüm Kredileri ile hak sahipleri konut ve iş yerleri için 100.000 TL’ye kadar faiz destekli kredi kullanabilecektir. 100.000 TL üzeri kredi taleplerinde aradaki fark için ise Bankamız faiz oranlarından kredi kullanma imkanı bulunmaktadır.

İş Bankası ile Kentsel Dönüşüm’ de faydalanacağınız avantajlardan sadece birkaçı:

  • 24 aya kadar ana para ödemesiz dönem
  • Riskli Yapı Raporu düzenlemeye yetkili anlaşmalı firmalarımızca sağlanacak rapor ücreti indirimi
  • Kentsel Dönüşüm Destek Paketi (taşınma masrafı, kira masrafı, depozito ödemesi vb. ihtiyaçlar)
  • Müteahhitlerden inşaat tamamlanma garantisi

 Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

1) Söz konusu kanun kapsamında kredi kullanacak hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacak olup söz konusu destekten faydalanılabilmesi için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması veya riskli alan içinde yer almamakla birlikte gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Riskli alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya İdare tarafından AFAD’ın görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanı ifade eder.

Riskli yapı: : Riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade eder.

2) Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmenin şartı riskli yapı olarak belirlenen binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir.

3) Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli  kredi tutarı en fazla 100.000.-TL’dir. Birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı her bir bağımsız bölüm için 100.000.-TL ’yi aşmamak kaydıyla toplamda en fazla 500.000.-TL olabilecektir.

4) Bankamızca kullandırılacak Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde yıllık %4 (aylık %0,33); Kentsel Dönüşüm İşyeri kredilerinde yıllık %3 (aylık %0,25) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği verilecektir.

5) Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredileri için azami vade 10 yıldır. Bireysel işyeri kredilerinde 7 yıldır.

6) Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak müşterilerimiz ödemelerini eşit taksitli veya bitmiş konut(edindirme) kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay sadece faiz ödemeli olarak gerçekleştirebilir.

Faiz Oranı Tablosu

KREDİ TÜRÜ VADE (AY) FAİZ ORANI (AYLIK) DEVLET FAİZ DESTEĞİ (AYLIK) MÜŞTERİ MALİYETİ (AYLIK) KREDİ TAHSİS ÜCRETİ EKSPERTİZ ÜCRETİ
Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi 03-120 1,15% 0,33% 0,82% Kredi Tutarı Üzerinden %0,5 Yok

Faiz Oranı Tablosu

KREDİ TÜRÜ VADE (AY) FAİZ ORANI (AYLIK) DEVLET FAİZ DESTEĞİ (AYLIK) MÜŞTERİ MALİYETİ (AYLIK) KREDİ TAHSİS ÜCRETİ EKSPERTİZ ÜCRETİ
Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi 03-120 1,15% 0,33% 0,82% Kredi Tutarı Üzerinden %0,5 600 TL

Türkiye  Halk Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi:

Afet riski altındaki evinizi Halkbank’ın sunmuş olduğu size özel avantajlara sahip Kentsel Dönüşüm Kredileri ile dönüştürün, güvenli bir hayata ilk adımı atın.
Üstelik tahsis komisyonu yok!

Vade Müşteri Oranı* Devlet Destek Oranı Toplam Faiz Oranı
1 – 60 Ay %0,80 %0,33 %1,13
61 – 120 Ay %0,82 %0,33 %1,15

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Konut İşyeri
Bakanlık Tarafından Verilen Faiz Desteği Yıllık %4 (aylık 0,33) Yıllık %3 (aylık 0,25)
Kredinin Maksimum Vadesi 120 ay 84 ay
Kredinin Maksimum Tutarı 100.000 TL ​
Ödeme Planı Seçenekleri Eşit taksitli, 2 yıla kadar sadece faiz ödemeli eşit taksitli ​
Kredilendirme Oranı Yapım sözleşmesinde belirtilen tutarın % 100’ü, yeni konut ekspertiz değerinin %75’i ​
KKDF ve BSMV Oranı KKDF ve BSMV yoktur​ Bireysel amaçlı alım : KKDF %15 BSMV yok
Ticari amaçlı alım : KKDF yok BSMV yok
İpotek Yeni inşa edilen konut ipotek alınır ​​

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi:

Kentsel Dönüşüm Kredilerinin geri ödemesi yaklaşık 34.000 TL daha avantajlıdır;

Konut
Kredisi
Tutar Vade Faiz
Oranı
Toplam
Faiz
Tutarı
100.000 TL 60 1,29% 44.256 TL
100.000 TL 120 1,29% 97.144 TL
Kentsel
Dönüşüm Kredisi
Tutar Vade Faiz Oranı Toplam
Faiz
Tutarı
100.000 TL 60 0,86% 28.699 TL
100.000 TL 120 0,86% 63.099 TL
Kentsel
Dönüşüm
Kredisi

Müşterisi
Faiz
Kazancı15.557 TL34.045 TL

Şekerbank Kentsel Dönüşüm Kredisi:

Vade Şekerbank Faiz Oranı Faiz Desteği Sonrası Müşteri Faiz Oranı*
12-120 Ay 1,17% 0,84%

 

*Belirtilen oranlar devlet faiz desteği sonrası müşteri faiz oranını ifade etmektedir.Kredi talebiniz için en yakın Şekerbank Şubesi’ne başvurabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası kentsel dönüşüm kredisi:

ÜRÜN ADI Faiz Desteği Vade
Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi %4 120 ay
Kentsel Dönüşüm İşyeri Kredisi %3 84 ay

Faiz desteği taksit tutarlarının eksiksiz ödenmesi durumunda, taksit ödemelerini takiben, Bakanlık tarafından hesabınıza aktarılır.

Bağımsız bölüm başına anahtar teslim tutarının tamamına kadar konut veya işyeri kredisi kullandırılabilmekte olup kredi tutarı 100.000 TL’ye kadar olan kentsel dönüşüm kredileri için, faiz desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. 100.000 TL’den fazla olan kredilerde, 100.000 TL’den sonrası için faiz desteği sağlanmamaktadır. Bir hak sahibinin 5’ten fazla ev sahibi olması durumunda, faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı 500.000 TL’yi geçemez.

Kuveyt Türk kentsel dönüşüm kredisi:

Kuveyt Türk’ten kredi kullanarak riskli yapılarını yaptırmak veya başka yerden konut/işyeri edinmek isteyen hak sahipleri bağımsız bölüm başına 100,000 TL’ye kadar (5’ten fazla bağımsız bölüm için maksimum 500,000 TL) kullandıkları kredide aşağıdaki avantajlardan yararlanabilmektedirler.

24 aya kadar anapara ödemesiz sadece kâr paylarını ödeyebilecekleri bir ödeme planı oluşturabilmektedirler.

Konutta 120 ay, İşyerinde 84 aya varan vade imkânları mevcuttur.

Konutta yıllık %4 (aylık %0.33), iş yerinde de yıllık %3 (aylık %0.25) kâr payı desteğinden yararlanmaktadır.Riskli alanlarda, Bakanlık, İdare veya TOKİ tarafından değil de vatandaşlarca veya müteahhitlerce uygulamada bulunulması halinde, bu alanlardaki yapıların mevcut alanları için daha önce belediyelerce alınan harç ve ücretlere ilave olarak, sadece kullanım maksadı değişiklikleri ve yapı alanındaki artışlar için hesaplanan harç ve ücret farkları alınacaktır.

Ayrıca, Kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar; noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden ve banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf olacaktır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı:

Kira Yardımından Yararlanmak İsteyenler için:

Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncellenecektir. Kira yardımının süresi azami 18 aydır. Kiracılara taşınma masrafları dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılır.

Kentsel dönüşüm kredileri ve kentsel dönüşüm kredi faiz oranları örnekleri verdiğimiz bu yazımız umarız işinize yarayacaktır. Elbette kentsel dönüşüm kredileri hakkında en doğru ve  güncel bilgiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bankaların internet sitelerinde bulunmaktadır.

1 YORUM

  1. Konut Yapım/Satın Alma Kredileri için:Kentsel Dönüşüm Kredileri ile hak sahipleri konut ve iş yerleri için 100.000 TL’ye kadar faiz destekli kredi kullanabilecektir. 100.000 TL üzeri kredi taleplerinde aradaki fark için ise Bankamız faiz oranlarından kredi kullanma imkanı bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here