Ana sayfa Banka Kimlik İçin İnternetten Para Yatırma Nasıl Olur?

Kimlik İçin İnternetten Para Yatırma Nasıl Olur?

830
0

Yeni kimlik kartı almak isteyen kişilerin öncelikle belirli bir miktar para yatırmaları gerekiyor. Bu para yatırma işlemi için ise çeşitli yöntemler mevcuttur. Eski nüfus cüzdanını değiştirip yeni kimlik kartlarından almak isteyen kişiler öncelikle bu bedeli yatırmalılar.

Eski sistemde nüfus daireleri doğrudan para ödemesini alıyorlardı. Yani kimlik çıkartacağınız ya da kimliğinizi yenileyeceğiniz zaman öncesinde bir para yatırma işlemi gerekleştirmenize gerek yoktu. Bu işlemi nüfus müdürlüklerindeki veznelerden de gerçekleştirebiliyordunuz. Ancak bu durumun nüfus müdürlüklerinde yoğunluk oluşması, uzun kuyruklarda bekleme gerekliliği gibi dezavantajları vardı. Yeni dönemde artık nüfus müdürlükleri veznelerinden para yatırma devri kapanmış oldu.

Kimlik İçin Nereden Para Yatırılır?

Kimlik için internetten para yatırma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler en sık internet bankacılığını kullanırlar. Eğer siz de bir internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanıcısı iseniz, kolaylıkla kimlik için para yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızın internet şubesine giriş yaptığınız zaman işlemler menüsünde kimlik harç ödeme işlemlerini bulmanız gerekir. Sonrasında yönlendirmeleri takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kimlik için para yatırmanın bir başka yolu ise, ATM’leri kullanmaktır. Kartınız ile giriş yaptığınızda yine ödemeler kısmından kimlik harç ödeme menüsünü bulmanız gerekir. Sonrasında nakit para yatırarak ya da kartınızdan çektirerek kimlik için para yatırma işlemini tamamlayabilirsiniz. ATM’ler gibi PTT kimlik ücreti yatırma  şubelerinden de kimlik için para yatırmak mümkündür. PTT vezneleri aracılığı ile, TC kimlik numaranızı söyleyip, kimlik için para yatıma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler yerine banka şubelerinden de kimlik için para yatırma işleminizi gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Parayı yatırmadan önce kimlik değişimi işlemlerini yapmanız mümkün olmaz. Bu nedenle belirttiğimiz yöntemlerden birini seçerek para yatırma işlemini mutlaka tamamlamış olmanız gerekir.

Kimlik İçin Para Yatırma Dekontu

Yeni sistemde kimlik için yatırmış olduğunuz para sistemde görünür. Yani, işlem dekontu alıp bunu nüfus müdürlüğün götürmenize hiç gerek kalmaz. Kimlik için para yatırma işleminizi ister bankamatiklerden yapın ister internet bankacılığı ya da başka bir yöntem kullanın fark eden bir durum olmayacaktır. TC kimlik numaranız ile işlem yaptığınız için nüfus müdürlüğü sisteminde parayı yatırmış olduğunuz zaten gözükecektir.

Burada önemli olan doğru kimlik numarasını vermiş olmaktır. Yani işlemlerin tümü TC kimlik numarası ile yapılmış olduğu için, yanlış TC kimlik numarası vererek yaptığınız para yatırma işlemi sayılmayacaktır. Bu nedenle kimlik numaranızı girerken dikkatli olmalısınız.

Kimlik İçin Para Yatırma İşlemi Zor mu?

Eski yönteme göre bu yöntemin çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Nüfus müdürlüğünde sıra bekleme derdi olmadan kimlik için kolay bir şekilde paranızı yatırabilirsiniz. Bunun yanında nüfus müdürlüklerinin de randevu ile çalıştığını unutmamalısınız. Randevu tarihiniz ve saatiniz gelmeden önce kimlik için para yatırma işlemini mutlaka tamamlamış olmalısınız. Aksi takdirde kurumdan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here