Ana sayfa Nedir Konut Geliştirme Kredisi Nedir ?

Konut Geliştirme Kredisi Nedir ?

278
0

Konut Geliştirme Kredisi :Konutumuzda çeşitli etkenlere bağlı olarak zamanla meydana gelen yıpranma ve tahribatların giderilmesi yâda tamamen görsel ve estetik amaçlı olarak yapmayı düşündüğümüz bir takım değişiklikler için finansman sağlamak amacıyla bankalardan çekilen krediye Konut Geliştirme Kredisi denilmektedir.

Günümüzde neredeyse bankaların tamamından alınabilmekte olan konut geliştirme kredisi, yapılması düşünülen mimari yâda zorunlu değişikliklerin konut sahibi tarafından tespit edilerek konunun uzmanı mühendis ve mimarlarca yerinde tespit edilmesi, buna bağlı olarak keşif ve metrajının yapılması, akabinde resmi onaylı olarak hazırlanan projenin kredi çekilmesi düşünülen banka şubesine sunularak proje ait toplam maliyetin banka şubesi tarafından konut sahibi olan kişiye ödenmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Konut Geliştirme Kredisi Hesaplama Bir örnek vermek gerekirse;

100 bin liralık bir konuta sahip bir kişi, evinde 25 bin liralık bir tadilat yaptırmak istiyor. Kişi, “X” adlı banka şubesine gelerek durumu mimar ve mühendis eliyle belgelendirdiği takdirde ve bireyin krediyle ilgili diğer prosedür kurallar da uygun olduğu takdirde, kredilendirme işi banka tarafından aşağıdaki tablodaki gibi yapılmaktadır.

Ödenecek Kredi Miktarı Cari Faiz Oranı (%) Kredi Vadesi (Ay) Taksit Tutarı (TL)

25.000 1,29 faiz oranı 36 ay 872,52 aylık ödeme

 Tablodaki bilgilere ek olarak banka şubesi kredi tutarından 125 TL kredi tahsis ücreti, 153 TL ipotek tesis ücreti, 750 TL si ise uzman incelemesi ücreti kesmekte olup, bu kesintilerle beraber kredinin aylık maliyet oranı % 1,29 dan % 1,54’e, yıllık maliyet oranı ise % 20,139’a çıkmaktadır.

Yukarıdaki Konut Geliştirme Kredisi hesaplama şekli bankadan bankaya değişmekte olup ortalama değerleri göstermektedir. Ancak şu durum hemen görülmektedir ki şayet bu işlen konut yenileme kredisi değil de tüketici kredisi ile çözülmek istenseydi, ödenmesi gereken aylık taksit miktarı ve toplam ödenecek olan faiz miktarı mevcut durumdan çok daha yüksek olacaktı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here