Ana sayfa Genel Konut kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

405
0

Konut kredisi çekerken bu yanlışlara düşmeyin

Ev sahibi olma hayalleri kuran binlerce kişi konut kredisi çekmek için bankalara başvuruyor. Ama önce “Konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?” diye sormalıyız.Konut kredisi almadan önce bazı noktalara dikkat etmek kredi kullandıktan sonra sorun yaşamamak açısından büyük önem taşıyor.

Konut kredisi alırken toplam kredi maliyetini hesaplamamak, yıllık maliyet oranı yerine aylık faiz oranına göre hesaplama yapmak kredi çeken tüketicilerin en sık yaptığı hataların başında geliyor. Sadece faiz oranlarına odaklanmamak gerek. Faiz dışında bankaların tüketicilerden aldığı ücretler hakkında da bilgi sahibi olunmalı.

Bunların yanı sıra habersiz yapılan sigortalar, tüketicilerin okunmadan imzaladığı kredi sözleşmeleri, tüketiciden habersiz çıkarılan kredi kartları ve aylık gelirin çok üstünde çıkan kredi taksit tutarları konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen tüketicileri zor durumda bırakabiliyor.

Konut Kredisi çekerken sigorta.

Kredi kullanmadan önce sigorta ile ilgili hususların, kredi sözleşmelerinin detaylı okunması gerekiyor. Kredi kartı istenmiyorsa bu baştan müşteri temsilcisine belirtilmeli. Çekilecek kredinin aylık ödeme taksitlerinin ailenin toplam gelirinden düşük olması ödeme düzensizliğini engelleme açısından mutlaka dikkat edilmesi gereken bir nokta. Gelirden fazla kredi taksiti ödenmesi aile bütçesini sarsacak. Aylık kredi taksitleri gelirin 1/3’ünden fazla olmamalı.

Konut kredisi alınacak banka tercihinde, bankanın güncel faiz oranlarının yanı sıra komisyon, istihbarat, dosya masrafı ve ekspertiz ücreti, sigorta primleri gibi maliyetleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu maliyetleri dikkate alarak kredi çekmek ödeme konusunda güçlük yaşamayı en aza indirmek açısından önemli bir husus. Kredi çekmeden önce bu masrafların ne kadar tuttuğu, tüketiciye nasıl yansıyacağı bilinmeli.

Konut kredisi kullanan tüketicilerin kredi kullanmaya başladıkları tarihten itibaren tüm dökümanları saklamaları son derece önemli. Kredi kullanılan banka ile yaşanabilecek bir sorun ya da kredi masraflarının iadesi durumunda yargıya başvurulmak isteniyorsa bankaların doküman için ücret talep ettiğini unutmamak gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here