Ana sayfa Genel Konutun Değer Artış Kazancı Ne Demek?

Konutun Değer Artış Kazancı Ne Demek?

286
0

Konutun Değer Artış Kazancı Ne Demek?

 Gelir Vergisi Yasası’nın mükerrer 80/1-4 maddesinde müştereklik haklarının elden çıkartılmasında meydana gelen kazançlar, değer artış kazancı şeklinde tanımlanmıştır. Satın alınan taşınmazı 5 sene kapsamında elden çıkartılması ile meydana gelen değer artış kazancı için gelir vergisi ödenmesi koşulu koyulmuştur. Bu beyanı öğrenmeyen ya da bilinçli bir şekilde vergi ödemesi yapmayan şahıslar ise vergi cezaları ile karşı karşıya kalıyorlar.

Alış ve satış fiyatı arasındaki farkın 2010 senesi için 7 bin 700 Türk lirası vergiden kural dışı tutulmaktadır. Uygulanan düzenlemelere nazaran 2007 den evvel alınmış olan taşınmazların elden çıkarılmasında vergilendirme oranı 4 senelik şekilde tanımlanmıştır. 2007 den sonra alınanlarda ise 5 sene şeklinde uygulanmaktadır.

Taşınmazın eşe ya da çocuğa alınması ile ödemelerinin de aile büyüğü aracılığıyla yapılması ile ivazsız bir diğer deyişle karşılıksız intikal olduğundan bu halde gelir vergisi yerine veraset ve intikal vergisi vermek durumunda kalıyor.

Örneğin değer artış kazancı vergilendirme için kullanılan milli gelir değer artış kazancından mal ve hakların maliyet fiyatı elden çıkarılma bu nedenle uygulanan ve satıcının kalan harcamalar ile ödenen vergi ve harçlarının çıkarılması ile hesap edilmektedir. Vergi hesabında alınan taşınmazların iktisap ücretinin belirlenmesinde ise üretici fiyat endeksi göz önünde bulundurulmaktadır. 2016 senesinde açıklanmamış aylarının da hesap edilmesi için bu ayların geleceğe dönük enflasyon varsayımları ile ortası temel alınır.

Konutun Değer Artış Kazancı konulu sorunuza cevap verdiğimizi umuyor,bir önceki yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here