Ana sayfa Kredi Başvurusu Kredi Başvurusu Reddedilirse Kredi Puanım Düşer mi ?

Kredi Başvurusu Reddedilirse Kredi Puanım Düşer mi ?

639
0

Bir bankaya tüketici kredisi başvurusu yaptığınızda bankalar birçok değerlendirme kıstaslarına tabii tutar biz tüketicileri. En önemli veri ise kredi skoru dediğimiz ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıtları tutulan bir skorlama değeridir.

Kaldı ki kredi notunuz veya kredi skorunuz düşük ise bankalar genelde kredi başvurularına bu durumda olumlu yanıt vermezler. Yani kredi başvurusuna verilen yanıt kredi skorunun sonucudur diyebiliriz. Başvurunuz kabul edilmediği takdirde bile kredi puanınızı hiçbir şekilde etkilemez sebep sonuç ilişkisini düşündüğümüzde.

Kredi Başvurusu ReddedilirseÖrnek olarak bir banka kredi skorunuz düşük olsa bile kredi verebilecekken, kredi notunuzun ortalama veya yüksek olması durumunda başka bir banka istediğiniz limitte kredi vermeyebilir de.

Standart olarak kabul edebileceğimiz bir kurallar dizisi olmadığı için, kredi ve bankacılık sektöründe kesin değil olası yanıtlar ve sonuçlar vardır. Yani her türlü ihtimale açık olmakla birlikte bankalara yine de kredi başvurusu yapmanızın önünde hiçbir engel yok.

Düşük olan kredi puanınızı yükseltmek için de biraz beklemeniz ve mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz yararınıza olacaktır. İleride karşılaşacağınız muhtemel sıkıntılar için acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için yapacağınız kredi başvurularınız için bu kredi puanınızın ne kadar önemli olduğunu ise her zaman hatırlamalısınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here