Ana sayfa Bankalar Kredi borcumu ödeyemezsem ne olur?

Kredi borcumu ödeyemezsem ne olur?

485
1

Kredi borcunuzu ödemediğinizde ne olur?

İhtiyaç kredisi çekmeyi düşünen kişilerin aklına takılan en önemli sorulardan biri de “Kredi borcumu ödeyemezsem ne olur?” sorusu oluyor.

Kredi çekmeden önce hesabı iyi yapmak ödeme konusunda sorunlar yaşanmaması açısından büyük önem taşıyor. Binlerce kişinin düzenli olarak kredisini ödeyemediği günümüzde kredi borcunu ödeyemeyenler için yasal takip süresi başlatılıyor.

Son zamanlarda bankalar, borçlu tüketiciler için daha hassas davranmaya başladı. Borcunuzu son ödeme tarihine kadar yapmayıp 1 hafta-10 gün geçirdiğiniz takdirde uyarı SMS’leri, mailler ve telefon aramaları ile size ulaşıyorlar.

Sizden borcunuzu ne zaman kadar ödeyebileceğiniz konusunda net bir cevap almak istiyorlar. Telefonlara çıkmadığınız süre boyunca defalarca aranıyorsunuz.

 İşte bu olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak açısından çekeceğiniz kredi tutarının kolay ödeyebileceğiniz miktarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Kredi borcunuzu ödeyemiyorsanız yasal takip süreci ile ilgili bazı noktaları bilmenizde fayda var. Borcunuzdan dolayı yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay (90 günlük) bir süre bulunuyor. Bu süre zarfında borcunuzu kapattığınız takdirde yalnızca gecikme için faiz ödüyorsunuz. Herhangi bir yasal prosedürle uğraşmuyorsunuz. 90 gün içerisinde borcunuzu ödemediğiniz takdirde hakkınızda idari takip başlatılıyor.

90 gün boyunca mail, telefon ya da kısa mesaj aracılığı ile borcunuzu ödemeniz için uyarıda bulunan banka, bu sefer sizinle doğrudan iletişime geçerek 7 günlük bir ek süre tanıyor. Bu süre içinde geciken 3 aylık borcunuzu ödemenizi talep ediyor. Bu aşamada da ödeyemiyorsanız hakkınızda yasal işlemler başlatılıyor.

Ödeyemediğiniz borcunuzun yeniden yapılandırılması için banka ile iletişime geçmeniz bu aşamada önem taşıyor. Ya da borcunuzu kapatmak için uygun ihtiyaç kredisi kullanacaksınız. Aksi takdirde hukuki süreç ile muhatap olursunuz. Avukatlar devreye gireceği için kredi siciliniz bozulacağı gibi maaşınıza el konulabilir, banka hesaplarınız bloke edilebilir, haciz işlemleri ile karşılaşabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here