Ana sayfa Genel Kredi Borcunuzu Geciktirirseniz Neler Olur?

Kredi Borcunuzu Geciktirirseniz Neler Olur?

142
0

            Başı mutluluk sonu genelde hüzün olan; kimisi için umudun kapısını aralayan kimisi için işkenceye dönüşen, bankaların çok sevdiği bir sistemin adı Kredi. Bir başka deyişle faizli borç sistemi (FBS).

Birçoğumuz ihtiyaçlarımız dâhilinde bu sisteme üye oluruz. Peki, üye olduktan sonra? İşte sistem kendisini bu noktada ön plana çıkarmaktadır. Sistemli, programlı, düzenli bir yol izleyenler için sistem, geleceğin anahtarı niteliğinde olabilmekte. Plansız ve programsız bir yol izleyenler ise sisteme geç kalmakta. Peki, sisteme geç kalınca yani borç gecikince ne olur?

Borcun geciktiği her fırsatta bankalar faiz alabilmek için elbette ki can atarlar. Gecikmiş her gün, birikmiş faiz anlamı taşır. Biriken her değer, geçen her gün insanın değişik yollar aramasına sebep olur.

Bu yolların;

1-Uzmanlara başvurma (ki bu ekstra para demek)

2-Bir borcu ödemek adına başka şahıs veya kuruluşlardan borç alma

Şeklinde sıralanması mümkündür. Peki, banka ne yapar? Geciken faiz nasıl bir anlam taşır?

 

Kredi ödemesi Gecikirse Banka Nasıl Bir Yol İzler?

Bankalar 3 ayrı dönemde 3 farklı uyarı sistemine başvururlar. İlk uyarıda ödemenizi gerçekleştirmeniz için mail, telefon vb. iletişim araçlarıyla gerekli asıl uyarıyı yaparlar. Bu noktada hemen bir plan, program hazırlamanız gerekir. Daha sonra eğer hâlâ ödememiş bulunduysanız 2. Ve 3. Uyarıyı kısa bir süre arayla tekrar yaparlar.

 

Geciken Faiz Nasıl Bir Anlam Taşır?

Bankaların, ödemenin gecikmesi durumunda aldığı anlaşma ile sabit, periyodik artan bir miktardır. Geciken faiz, bankalar ile ilk etapta yapmış olduğunuz anlaşmalar dâhilinde belirlenmektedir. Bu kimi zaman %30’luk, kimi zaman %50’lik ve kimi zaman da %100’lük bir artış söz konusudur. Tamamen yapmış olduğunuz anlaşma çerçevesinde gelişmekte, dışına çıkılamamaktadır.

 

Kredi Borcunuzu Geciktirirdiniz Peki, Ne Yapmalı?

Eğer bu makaleyi okuyorsanız ya borcunuz gecikmiştir ya da araştırmacı bir ruha sahip bir kişilik olarak ön bilgi ediniyorsunuzdur. Yapılacaklar, alınacak önlemler anlamını taşır. Sadece önlem alarak geleceğe biraz para ve biraz değerle adım atabilirsiniz.

 

1-Mümkünse iyice araştırıp FBS’ye üye olun

 

2-Her Bankanın size imzalatmaya çalıştığı anlaşmayı mutlaka okuyun. Zaman kaybı değil, değer kazancı olur.

 

3-Sisteme girmeden bir plan, program esası oluşturmanız, ileride yasal süreç başlasa bile sizlere avantaj sağlayacaktır.

 

Bu yazı ile birlikte size Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ediyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here