Ana sayfa Genel Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

256
0

 Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmek yalnızca birkaç gün içerisinde, herhangi bir çalışmanız olmasa da ya da sattığınız taşınır ya da taşınmaz malınız bulunmasa da yüklü miktarda paranın elinizde olması anlamına geliyor. Elbette bankaya borçlanmış olacağınız kredi çekme işlemi sonrasında kredi geri ödeme planına göre, anaparanın yaklaşık iki kat daha fazlasını ya da çok daha fazla bir miktarı geri ödemeniz gerekiyor. Bu durumda, çok karlı bir işlem gibi görünmeyen kredi çekmek, ihtiyaç doğrultusunda gerçekleştirilebilecek bir işlem. Bu yazıyı okuduktan sonra kafanızdaki Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı sorusu cevaplanmış olacak.

               Kredi çekebilmek için, bankalar nezdinde bir güven tesis etmiş olmanız gerekiyor. Bu güveni sağlamış olmanız, kredi kayıt bürosu ya da merkez bankası tarafından tutulan veri tabanlarında takip kaydınızın olmamasıyla yakından ilişkili. Bu kurumların kara listesinde yer almanız halinde, kredi alabilme ihtimalinizin düşük olduğunu bilmelisiniz. Daha önce çektiğiniz kredilerin geri ödemesini yapmamanız, çek veya senetlerinizin karşılıksız çıkması gibi durumlarda aleyhinize başlatılmış bir icra takibinin varlığı halinde, kara listeye girme olasılığınız oldukça yüksek. Kredi çekebilmek için kara listede yer almamanız gerektiği gibi kredi notunuzun da belli bir seviyede olması gerekiyor.

Kredi notu, 0 ve 1900 arasında bir sayı olabilir. 1900 ve yakın sayılarda, kredi notu oldukça yüksektir. Bu sayede kredi çekebilme ihtimali çok güçlüdür. Kredinin geri ödenmesi aşamasında en riskli grubu oluşturan kişiler düşük notlar alan kişilerdir. Kredi notu 0 ve 699 arasında olan kişiler geri ödemede en riskli grubu meydana getirmektedir. 700 ile 1099 arasında bir nota sahip olan kişiler az riskli; 1500 ile 1699 arasındaki kişiler iyi; 1700 ile 1900 arasında bir nota sahip olan kişiler ise çok iyi olarak belirlenmiştir. Geri ödeme gücüne göre yapılan bu ayrım, kredi çekmek amacıyla başvurduğunuz bankalar tarafından oldukça dikkatli şekilde incelenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here