Ana sayfa Kredi Başvurusu Kredi Çekerken Aile Bireylerinden Kefil Zorunluluğu

Kredi Çekerken Aile Bireylerinden Kefil Zorunluluğu

411
0

Kredi Kullanımında Aile Bireylerinden Kefil Zorunluluğu

Bankalardan talep edilebilecek bazı kredilere ait çeşitli teminat ve yine kefillerin istenmesi durumları da söz konusu olmaktadır. Özellikle de konut kredileri gibi kullanım süreleri son derece uzun olan krediler açısından da ek gelir ve kefil isteniliyor olması gerekir. Ek gelir beyanında bireylerin kendilerine ait veya yine hanehalkı açısından birilerine ait olma şartları da aranıyor ki bu tür gelirlerin belgelenebilir ve düzenli bir şekilde elde ediliyor olmaları da gerekmektedir.

Kefalet sistemi bankaların kredi borçlusu olarak bilinen birey üstündeki sorumlulukları benzer şekillerde farklı kişiler üstünden de yayan bir çeşit sistem olmaktadır. Yine bu biçimde borç şeklinde verilen tutar yine bahsi geçen sistem beraberinde garantiye alınıp borcun geri ödenebilme koşululu yerine de gelir. Kredi kullanımlarında da bulunmakta olan bireylerin özellikle de ev hanımı benzeri toplumun gelir düzeyi olmayan veya düşük olan kişiler tarafından talepler hanehalkının kefil gösterilmesi gerekmektedir.

Kefil Olmak Ne Gibi Şartlar Gerektiriyor?

Kefil olacak olan bireylerin kredi kullanımlarını yapacak birey gibi yeterli fonksiyonlarda olmaları gerekmektedir. Bunlardan da bir kısmına değinecek olursak;

Bireyin kredi kayıt bürosu  kayıtlarının oldukça güzel ve gelirin de son derece iyi olması gerekmektedir.

Bireyin kredi kullanımını da yapmakta olan birey ile yine aynı il içerisinde ikamet ediyor olması gerekiyor.

Banka tarafınca da ibraz edilmekte olan çeşitli belgelerin kendisi tarafınca da imzalanması oldukça önem arz ediyor.

Kefilin Borçlardan Dolayı Sorumlulukları

Kefil olan birey tıpkı asıl borçlu gibi aslında bütün olan borçlardan sorumludur. İleri de yine bankalardan kullanılabilecek bir çeşit kredide yine kredi kayıt bürosu tarafınca bu verilerde görülecek ve yine sizin kullanmakta olacağınız krediyi de etkileyecektir.  Borcun ödenmemesi esnasında kefilin bahsi geçen borca muhatap olarak daha kolay bir şekilde bulunacak olması ve yine karşılıklı güven ortamının da sağlıklı bir biçimde tesis edilebilmesinden kaynaklıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here