Ana sayfa Genel Kredi Çekerken Neden Sigorta Yapılıyor?

Kredi Çekerken Neden Sigorta Yapılıyor?

693
2

Kredi Çekerken Neden Sigorta Yapılıyor?

ölen kişinin kredi borcu ne olur?

Bir açıdan bakıldığında bankalara bize zorunlu hayat sigortası yaptırdıkları için kızıyoruz ama bir taraftan da aslında farkında olmadan kredi ödemelerimizi garanti altına almış oluyoruz.

Şöyle ki ; sizce ölen, vefat eden kişinin kredi borcu ne olur?

Evet pratik olarak tüm şartlar incelenmeden en kısa açıklama şudur : ölen kişinin kredi borcu veraset intikali sonucunda geride kalanların yani varislerin  üzerine kalır. Eğer hayat sigortası vb sigorta yapılmamışsa, ölen kişinin kredi borcu mal varlığından alınarak ödenmek zorunda kalır.Ama kredi borcu olan vefat edenin bkredi çekerken  hayat sigortası yapılmışsa vefat eden kişinin kredi borcu , işte bu bankalarca zorunlu olarak yaptırılan ve hep şikayet ettiğimiz sigortalar sayesinde ödenmiş olur.

Tabii ki tüm bunların yanında tüketiciler  hayat sigortasını yaptırıp yaptırmamakda serbesttir.Banka kredilerinde hayat sigortası da  zorunlu değildir aslında. Bankalar krediyi tüketicilere karşılığı bedel üzerinden verebilir.Eğer kredi geri ödenmesinde bir sorun yaşanırsa, başlangıçta belirlenen teminatın (ipotek ve benzeri ) işleme sokulması gerekiyor .Ama bankalar kendilerini garantiye almak ve kredi kullanan kişinin ölmesi de dahil her ihtimale karşı sigorta yaptırıyorlar.

Buradaki sıkıntılardan birisi de aslında bankalar tüketiciyi bilgilendirmeden, tüketicinin haberi olmadan sigorta işlemlerine başlıyor.Kredi çekmek isteyenlerin önüne sigorta masrafı ile birlikte dosya masrafı,komisyon ücreti,ipotek ücreti gibi bir çok da masraf sıralanıyor..Bir an önce kredi çekip işini görmek isteyen müşteriler de ödeyecekleri meblağın, kredi borcu dışında bir sigorta ödemesi olup olmadığını çok fazla bilmiyor. Bu yüzden tüketicilerin aslında bilinçli davranmaları gerekiyor.

Kredi alırken banka tarafından  yapılan hayat sigortası giderlerinizi de , kredi ödemeleriniz sonunda geriye alabilirsiniz. Bankalar bu konuda tüketicilere bilgi vermiyor , buna bağlı olarak da  tüketiciler bilmedikleri için bu paralar bankalara kalmış oluyor.

Kredi çekerken kullanılan kredilerde bu tür sigorta önlemleri alınmakla birlikte elbette siz şartlarını daha genel tutup kredi kartı borçları , eviniz eşyalarınız ve daha bir çok varlığınız için çaşitli sigorta şirketlerinden bilgi alarak sigorta yaptırabilirsiniz.Bunun için sigorta şirketlerine ya da bankaların sigorta danışmanlarına uğrayıp bilgi almanızda fayda var.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here