Ana sayfa Nedir Kredi Geçmişinin Önemi Nedir?

Kredi Geçmişinin Önemi Nedir?

332
0

Kredi Geçmişi Önemli mi?

Bankalar kredi ve yine kredi kartı ürünlerinin kullanımlarında çeşitli kriterlerin yerine getirilmesini istiyorlar ve yine bu yönde davranışlar gerçekliyorlar. Özellikle de finansal geçmiş hakkında oldukça yüksek oranlarda bilgi sunan kredi                notunu ilk sıralarda önemsemiyor ve yine geleceğe dair olarak kullanımları yapılacak bir çeşit ürünün geri ödenme potansiyelleri incelenmektedir. Yine kredi notu 2014 senesinden itibaren herkesin istifadesine sunulmakta olan, bahsi geçen tarihten önce de yalnız bankaların görebilecekleri bir çeşit veri olmaktadır. Yine merkez bankalarının bütün veri tabanını yine Türkiye bankalar birliği içerisine koyan risk merkezine iletilmesi ile birlikte bilgilerin akış seyri de önemli ölçüde değişmiştir ve yine bankaların aylık bildirimleri de düzenli bir şekilde bu noktaya yapılıyor.

Risk Merkezi

Risk merkezinin de kredi kayıt bürosu ve imzalamış olduğu ortak bir takım protokoller kapsamında da risk merkezlerinden alınmakta olan çeşitli veriler özel matematiksel bir takım fonksiyonlardan geçmektedir ve kredi notuna dönüştürülmektedir.  Sonrasında da bu bilgiler kamuya açık bir hale getirildi.  Yine 1 ila 1900 aralıklarında puanlama sistemleri bulunan kredi notunun da yine 1400 oranlarından sonra riskin düşmeye başlamış olduğu ve borç ödeyebirlik durumlarının da artı hanelere geçmiş olduğundan bahsedilebilmektedir.  Kredi geçmişinin rakamsal ifadeleri olarak bilinen kredi notu da yine bankalar açısından son derece yüksek oranlarda önem arz etmektedir. Sunulan bütün bu veriler de bir çeşit kredi kartı ürününü süresi içerisinde anaparı ve yine faizi ile beraber geri ödeyebilecek bir çeşit potansiyeli ortaya koymaktadır.

Kullanılan Kredinin Geri Ödemesinde Oluşan Sorunlar

Kredi ve yine kredi kartları ödeme konusunda yaşatmış oldukları problemler açısından kanun içerisinde bazı ek sürelere de bağlandılar. Kredi Geçmişinin Önemi Nedir? sorusuyla ilgili Bahsi geçen bu süreler ödeme tarihini de yine takip etmekte olan 2 dönem borcunun 3. Dönemin sona ermesi ile birlikte olan muaccel şekline gelmesi ve bu vaktin de idari bir biçimde yasal takip vakitlerini başlatması biçimindedir. Toplam olarak da tam anlamıyla 90 günlük bir vaktin dolması ve yine 7 günlük idari süre ve devamında oluşan bir çeşit yasal süreci devreye sokacak şekilde haciz vs. gelebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here