Ana sayfa Genel Kredi İptal Ettirme

Kredi İptal Ettirme

293
0

ÇEKİLEN KREDİ İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

Nakit para ihtiyaçlarının temini veya araç, konut alımları için kullanılacak kredilerin başvurusu sonrası, ihtiyaç olan nakittin karşılanması veya vazgeçilmesi durumunda acaba başvurulan krediyi iptal ettirebilir miyim? Sorusunu akla getiriyor. Bu yazımızda da bankalardan çekilen kredilerden cayma hakkımızın olup olmadığı, çekilen kredinin iptal edilip edilemeyeceği sorularına cevap arayacağız.

Yeni tüketici yasasına göre tüketici bankalardan almış olduğu krediyi 14 gün içeresinde krediden cayma hakkı ve iptal etme hakkı bulunmaktadır. Bankalardan alınan bireysel kredilerden cayma aşamasına değinelim. Diyelim ki kredi başvurusu yaptık ve kredi sözleşmesini imzalamadık. Sonra kredi kullanımından vazgeçtik. Bu yöntem en kolay ve masrafsız yöntemdir. Bankaya yapacağınız müracaat sonrası kredi kullanmaktan vazgeçtiğiniz belirtirseniz hiçbir masraf ödemeden kredi kullanımından cayabilirsiniz. Diyelim ki sözleşmeyi imzaladınız ve bireysel krediyi aldınız. Ama krediyi kullanmaktan vazgeçtiniz. Burada biraz sıkıntı olacaktır. Kullanılan krediyi 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Fakat bankalar, kullanılan kredilerden cayan müşterilerinden bazı masraflar talep etmektedirler. Erken kapama cezası adı verilen bir masraf talep etmektedirler. Bu masraf, yeni tüketici yasasına göre 14 gün içerisinde krediden cayma hakkınız olduğu için yasal olmayan bir kesintidir. Ama bankalar bu ücreti talep etmekte ısrar etmektedirler. Böyle durumlarda mahkeme kanalıyla bu erken kapama cezasının geri alabilirsiniz. Yine bireyin, bireysel kredi kullanımında kendilerinden tahsil edilmiş olan hayat sigorta bedelini de geri alabilirler. Sonuç olarak bireysel kredilerde 14 gün içerİsinde krediden cayma hakkınız bulunmaktadır. Yine konut kredilerinde, sözleşme imzalanmadan başvurulan krediden cayma hakkı bulunmaktadır. Yine konut kredilerinde ise konutun teslim edilmesine kadar krediden cayma hakkınız vardır. Tabi bunun için kanunen belirtilmiş bedeli ödemek şartıyla. Yeni tüketici yasasına göre 36 ayı geçmeyen vadelerde kullanılan konut kredilerinde kullanılan kredinin anaparasının  %1’ni, 36 geçen vadelerde kullanılan konut kredilerinde ise %2 cayma hakkı bedeli verilmektedir.

Son olarak cayma hakkını kullanan tüketici, krediyi kullandığı halde, krediyi kullandığı tarihten anaparanın ödendiği tarihe kadar geçen sürede faizini ödemeden  krediden cayma hakkı bulunmaktadır. Kredi iptal ettirme ve erken kapama cezası ile ilgili paylaşımlarımızla siz değerli zayaretçilerimize bilgi vermeye çalıştık.Güncel ve faydalı bilgiler için bizi takip etmeye devam edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here