Ana sayfa Kredi Kartları Kredi kartı alışverişe ve nakit çekimine ne zaman kapatılır?

Kredi kartı alışverişe ve nakit çekimine ne zaman kapatılır?

452
0

Kredi kartı alışverişe ve nakit çekimine ne zaman kapatılır?

Kredi kartı borcu olan tüketicilerin en sık yaşadığı problemlerden biri de kredi kartlarının nakit çekimine ve alışveriş işlemlerine kapatılması. Bu duruma sebep olan faktörler hakkında bilgi sahibi olmayan kredi kartı kullanıcıları nakit çekimi ve alışveriş yaparken mağdur olabiliyor.

Kredi kartı kullanan birçok kişi kredi kartının ne zaman nakit çekimi ve alışveriş işlemlerine kapatılacağını bilmiyor.

2013 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan kredi kartları ile ilgili yer alan yönetmeliğe göre 1 yıl içinde 3 defa asgari ödeme tutarından az ödeme yapan kredi akrtı kullanıcılarının kartları dönem borcunun tamamını ödemelerine kadar nakit işlemlerine geçici olarak kapatılıyor. Kullanıcılar bu süreçte bankadan mevcut kredi kartları için limit artırımında bulunuyorlarsa bu talepleri kabul edilmiyor.

Kredi kartı asgari tutarı ödemeyi yapmazsam ne olur? Eğer kredi kartı kullanıcıları 1 yıl içinde 3 defa üst üste asgari tutarı ödememişse söz konusu kredi kartı ve diğer kartlar limit artışı, nakit kullanımı ve alışveriş işlemlerine de kapatılıyor.

Bu konuda mağdur olmamak için kredi kartı borçlarının en az ödeme tutarlarının eksiksiz ve zamanında yapılması hem kişilerin kredi notu hem de kredi kartlarını kullanabilmeleri açısından büyük önem taşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here