Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

613
0

Ülkemizde 60 milyondan fazla aktif kredi kartı kullanımı mevcuttur. Alışverişlerde taksitli ödeme imkanları sunması ve acil durumlarda ihtiyaçlarımıza hemen cevap verebilmesi bakımından çok sevdiğimiz ama bir o kadar da nefret ettiğimiz bir finansal enstrümandır kredi kartları. Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir ve nasıl hesaplanır ? sorusuna ayrıntılı bir açıklama getirmemiz gerekirse…

Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı dönem borcunuzun belirli bir yüzdeyle hesaplanmış bölümüne kredi kartı asgari ödemesi denir. Kredi kartının ilk verildiği günden itibaren geçen bir yıl içinde kredi kartı en az ödeme tutarı yüzde 40’ın altında olmamaktadır. Sonraki dönemlerde yüzde 22’den az olmamak üzere kademeli olarak değiştirilir. Tabii bu tüketicinin kredi kartı kullanımı ve ödeme performansı yani disipliniyle alakalı olarak değişen bir olgudur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı NedirKredi kartı ödemeleri yapıldıktan sonra da kalan borcunuza faiz işleyeceğini asla unutmamalısınız. Bu asgari tutar ödemelerini sadece banka tarafından taksitlendirilen borç olarak görmek daha doğrudur. Hem banka kredi kartı kullanımına hesabınızı kapatmamış olur hem de finansal kredi puanınızın düşmesini de engellemiş olursunuz kredi kartı asgari ödemesini yaptığınız takdirde.

Ödeme ve borç disipliniyle doğru kullanılan kredi kartları aslında bir çok avantaj ve fırsat sunabilir. Nakit ödeme yerine kredi kartı ödemesi ekonomik olarak gelişmiş toplumlarda sıkça tercih edilen bir yöntem olduğunu hatırlarken doğru kredi kartı kullanımınızın bütçenize artı değer katacağından da emin olmalısınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here