Ana sayfa Kredi Kartları Kredi kartı asgari ödeme yapılınca faiz işliyor mu?

Kredi kartı asgari ödeme yapılınca faiz işliyor mu?

385
0

Kredi kartı asgari ödeme yapınca faiz işliyor mu?

Kredi kartı kullanıcılarının birçoğu kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını ödüyor. Asgari ödeme tutarı kredi kartının kullanıma açıldığı tarihten itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar %40 oranından az olmuyor.

İlk yıldan sonra bu oran müşterilerin kredi kartı limitlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Dönem borcunun %22’sinden az olmayacak şekilde kademeli olarak uygulanıyor.

Kredi kartı borcu gelirinden fazla olan kişilerin birçoğu asgari ödeme tutarı yaparak zaman kazanmaya çalışıyor. Asgari tutarı ödemiş olmak tüketicileri bankanın gecikme listesine girmekten kurtarıyor, kredi puanının düşmesini önlüyor, kredi alırken de avantaj sağlıyor.

Bankaların gecikme listesine girmemek sizi yasal takip sürecine bağlı olarak ortaya çıkabilecek ekstra masraflardan da kurtarıyor. Bunun yanı sıra ödenmiş borcunuzun faizinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Kredi kartınız bu şartlarda kullanıma kapanmıyor.

Kredi kartınızın sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek faizden kurtulamıyorsunuz. Bunun için dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekiyor. Borcunuzun ödemediğiniz kısmı üzerinden bankalara sürekli faiz ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Eğer her ay düzenli olarak kredi kartınızın sadece asgari borçlarını ödüyorsanız bununla birlikte faiz de ödemiş oluyorsunuz. Kredi kartı ekstrelerinizi incelediğinizde 1 ayda ne kadar faiz ödediğinizi görebilirsiniz.

Kredi kartı borçlarından kurtulmak istiyorsanız, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarından daha fazlasını ödemeye dikkat etmeniz rahat nefes almak ve bankaların gözünde daha iyi olmanız açısından önemli bir husus.

Gelir durumunuza bağlı olarak kredi kartı dönem borcunu ödeyemiyorsanız, en azından asgari miktarın tamamını yatırın. Aksi takdirde kartınız hem nakit çekimine hem de alışverişe kapatılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here