Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Süresi

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Süresi

494
0

Kredi kartı bekleyen provizyon ne anlama gelmektedir ? Kredi kartları sık şekilde kullanılmasından dolayı oldukça yaygın hale gelmiştir. Güncel verilere göre şu anda günümüzde 190 milyon civarında kredi kartı bulunmakta olduğu ve kullanıma musait olduğu söylenmektedir. Hal böyle olunca bazı soruları da beraberinde getirmektedir. Kredi kartı kullanmakta olan herkes yapmakta olduğu işlemlerden sonra Bekleyen Provizyon ifadesini görmektedir. Peki bu Bekleyen provizyon nedir ? Genellediğimiz zaman Provizyon kelimesi, ön onay anlamına gelmektedir. Bunun anlamı ise bankanız işleminizi denetliyor demektir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Yukarıda da belirttiğimi gibi Provizyon, ön onay anlamına gelmektedir. Kredi kartı kullanarak yapmış olduğunuz bütün işlemler öncelikle kart hareketlerine Bekleyen Provizyon şeklinde yansıtılmaktadır. Onay aşamasında yer alan harcamalar, kart hareketlerinde beklemekte olan provizyon olarak yer almaktadır. Bankanız bu konuda harcamanın doğruluğunu, çekim yapılmış olan yerin doğruluğunu, kartın çalıntı olup olmadığını araştırmaktadır. Bu ve bu tarz durumlarla karşılaşılması halinde kredi kartının iptaline kadar gidilebilmektedir. Provizyonda beklemekte olan işlemler, gün sonuna kadar sürmektedir. Gün içerisinde yapacak olduğunuz işlemler, gün sonuna kadar bekleyen provizyonlar kısmında yer almaktadır. Gün sonundaysa diğer güne geçildiğinde herhangi bir sorun gözükmüyorsa harcama kartınıza kaydedilmektedir. Bu şekilde dolandırıcılıkların da önüne geçilerek yüzeysel hale geldiği söyleyebilmektedir.

Provizyondaki İşlemler Ne Kadar Süreyle Bekler?

Harcamalarınızda ve kredi kartında herhangi bir sorun olmaması halinde provizyon süresi 1 gün şeklindedir. Bazı farklı durumlarda ise farklılık gösterilebilmektedir. 1 günü aşmış olan provizyon süreleri için bankanız ile iletişim kurabilirsiniz ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer çekim yapılmış olan pos ile kartınızın bağlı bulunduğu banka aynıysa bu işlemlerin süresi genelde provizyonda 1 gün bekletilmektedir. Fakat bu durum tam tersini göstermekteyse, kart ve posun bağlı bulunduğu bankalar farklı şekildeyse provizyon işleminin 2 gün sürdüğü de görülmektedir.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Kredi kartı beklemekte olan provizyon işlemi, küçük bir onay işlemi olarak adlandırılabilir. Bu yüzden dolayı harcamanın doğruluğu teyit edilmeden bu harcama limitinizden düşülmektedir. Harcama yapılmış şekilde sayılacağından dolayı provizyonun iptali pek mümkün olmamaktadır. Ancak bu tarz durumla karşılaştığınız zaman kartınız ve harcamayla ilgili olarak bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bankanızın çağrı merkezini arayarak müşteri hizmetlerine şüpheli işlem bildirimi yaparak, provizyondaki işlemi takibe aldırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here