Ana sayfa Haberler Kredi Kartı Borcu Olan Birey Sayısı Arttı

Kredi Kartı Borcu Olan Birey Sayısı Arttı

471
0

Ağustos 2014 sonu itibariyle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre Haziran ayında kredi kartı borcunu ödeyemeyenler 116.093 kişi olarak belirlendi. Böylece ilk kez bir ayda borçlu sayısı 100.000 sınırını aşmış oldu.

Haziran 2014 içinde bireysel kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı da 69.500 olarak belirlendi ve bankalara borçlu olan kişi sayısı 185 Bin kişiyle 200 Bin sınırına iyice yaklaşmış oldu.

TBB verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına göre kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı yüzde 30.6 artış gösterirken, yine aynı dönem için tüketici kredisi ödeyemeyenlerin sayısı da yüzde 21.7 artış sağladı.

Bu yılın ilk 6 ayı, geçen yılın ilk 6 ayına göre kıyas yapıldığında kredi kartı borcu olan birey sayısının yüzde 21.8 artışla 483 Bin dolaylarına eriştiğine, yine aynı döneme göre kredi borçlularının sayısı yaklaşık yüzde25 artış sağlamış oldu.

Uzmanlara göre Göreli Yoksullaşma Artabilir

Enflasyon ve işsizlikte artışın bu duruma sebep olduğunun çok açık olduğunu söyleyen uzmanlar, var olan işlerini kaybeden ve yeni bir iş arayışında olup iş bulamayanların sayısı arttıkça borçlanarak çevirdikleri bütçe planlamalarının iyiden iyiye bozulacağını ve bu sayının diğer aylarda da yüksek seyredeceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Sonuç Olarak

Temmuz ve Ağustos aylarında da durumun pek farklı olmayacağı belirtilmekte. Artan gıda fiyatları ve gıda harcamaları kredi kartlarının kullanımının artmasına dolayısıyla kredi borçlarının da yükselmesine yol açmakta. Büyüme belirtileri ve iyileşme beklentilerinin olmadığı bu dönemlerde ciddi hükümet politikaları atılmaz ise ekonomik durgunluğun ve gerilemenin yakında olabileceğini tahmin etmek pek zor olmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here