Ana sayfa Haberler Kredi Kartı Kullanımında Yeni Düzenlemeler

Kredi Kartı Kullanımında Yeni Düzenlemeler

438
0

21 Ağustos 2014 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kamuoyuna açıkladığı finansal tüketicilerden faiz dışında alınacak ücret, komisyon ve masraflar hakkında ki esaslar adı altında yayınladığı taslakta kredi kartları ile ilgili yer alan düzenlemeler hayli dikkat çekici.

Ücretsiz Kredi Kartı Verilmiyorsa Ücretlisi de Verilemeyecek

Bankalar artık yıllık ücret alınmayan bir kredi kartı ürünü sunmak zorunda. Eğer banka yıllık ücret olmayan kredi kartı ürününü bunun için başvuran müşterisine vermiyorsa ücretli kredi kartı ürününü de veremeyecek. Eğer vatandaş ücretli kredi kartına sahipse, belirli şartlar da ücretsiz kredi kartıyla değiştirebilecek.

Kredi Kartı KullanımıBorcu olsa bile Kredi Kartı iptali mümkün

Bankalar mevcut bir borç durumunda kredi kartı iptaline imkan tanımıyorlardı. Bu taslakta yer alan düzenlemeyle vatandaş artık borçlu olsa bile dilerse kredi kartı iptali isteğini yerine getirebilecek ve yıllık aidat ücretinden de muaf olacak.

Sanal Kredi Kartı için ücret ödenmeyecek

Banka kartları ile sanal kredi kartlarından yıllık aidat ücreti alınamayacak. Üyelik aidatı olan kredi kartına ait bir ek karta ise yıllık aidat bedeli asıl kredi kartı aidatının yarısından fazla olamayacak.

Bunlara ilaveten mevcut kredi karttı 180 gün kullanılmaz ise bunlar hareketsiz hesaplı kart olarak kabul edilecek ve bunlara yıllık aidat ücreti uygulanamayacak. Bankalar kredi kartı hesap ekstresi ve sanal kart oluşturma ve kullanımı için ücret talep edemeyecek. Bir takvim yılı içerisinde eğer kredi kartı çalıntı kayıp veya başka nedenlerden dolayı kart yenilemek isteyenler iki adede kadar kartlarını herhangi bir ücret ödemeksizin yenileyebilecekler.

Kaynak : Hürriyet Ekonomi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here