Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Ne Zaman Avukatlık Olur ?

Kredi Kartı Ne Zaman Avukatlık Olur ?

641
2

Kredi kartı  borcunuzun hepsi ya da dönem borcu son ödeme tarihinden itibaren 15. gün kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenene kadar kullanıma geçici olarak kapatılmaktadır. Kredi kartı borcunuz 3 ay yani 90 günlük bir gecikme sürecine girdiğinde banka tarafından kart iptal ediliyor ve idari takip süreci başlatılıyor. Kredi kartı kullanıcısına borcunu hatırlatan bir ihtar gönderilir. Bu ihtar ile kredi kartı kullanıcısından 1 hafta yani 7 iş günü içerisinde kart borcunu tamamının ödenmesi isteniyor.

Banka Borcunun Avukatlık Olması

Bu aşamadan sonra ise, ödeme olmaması halinde kredi kartı avukata devredilmek üzere bankanın kendi idari takip birimi kullanıcıyı ve kartı incelemeye alınır ve kişiyle iletişime geçilerek kart sahibine yeni bir ödeme planı adı altından ödeme bütçesi ayarlanıyor. Yeni ödeme planı yapılırken, geçen bu süre anında kredi kartına temerrüt faizi uygulanmaktadır.

Bu aşamaların ardından eğer kart sahibi borcunu ödemiyor ise idari takip aşamasında borcun ödeneceğinin kararı veriliyor ve ödeme sözü alınması yasal takipten geçiyor. Bu aşama gerçekten önemli diyebileceğimiz bir aşamadır. Bu aşamada da kişi ödeme yapmaz ise kanuni takip aşaması adı verilen icra takibi başlatılmaktadır. Bu süreçten sonrası sizleri ciddi bir yasal süreç bekliyor. Kredi kartının avukatlık olabilme durumu da ortaya çıkıyor.

Eğer idari takip sürecine girmiş olan bir borcunuz varsa banka ile bu aşamada sorunlarınızı halletmeye ve bir sonuç almaya çalışmalısınız. Bazı bankaların idari takip sürecinde müşterinin kredi kartına işlemiş olan gecikme faizlerini silmesi ve ana para üzerinden yeni bir ödeme planı uygulaması sizlere sunulan ek bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Bu da borcunuzu ödemeniz açısından sizlere kolaylık sağlıyor.

Kartınız eğer ki hala borcu ödenmeme durumunda ise artık bu süreçten sonra hukuksal işlemler banka tarafından başlatılmaktadır. Literatürde kısaca buna yasal takip süreci denir. Bu süreçte en kısa sürede kredi kartı borcunuzu ödemeniz sizlerin yararına olacaktır. Herhangi bir belge ile karşı karşıya kaldığınız da ilerisi için sizlere kredi kartı vermeme gibi durumları doğurabilir. Bu yüzden kredi kartı kullanırken borcunuzu takip ederek kullanmanız gerekmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Kredi kartım borcundan dolayı avukatlarla ugrasmak zorundayim. Dikkatli ve ozenli harcama yapmayı ihmal etmeyin size bir tavsiye.

  2. Kredi kartimdan yillik aidat almaya devam ediyorlar, artik biktim bu bankalardan. Yalandan yuk iste.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here