Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Yasal İşlem Takibi Aşaması

Kredi Kartı Yasal İşlem Takibi Aşaması

683
0

Planlı bir şekilde kullanılmadığında kredi kartları başımıza dert olmakla kalmaz, bize yasal süreçte de sıkıntılı zamanlar yaşatır. İşte bu yazımızda kredi kartı yasal süreç aşaması nasıl işler ve bu gibi bir durumda ne yapmamız gerekir, ayrıntılarıyla sırasıyla yer vereceğiz.

Kart Borcunda Yasal Takip Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzun tamamı ya da asgari ödeme miktarı son ödeme tarihinden sonraki 15. güne kadar ödenmediği takdirde kartınız kullanıma kapatılır. 3 aylık aman zarfı sonrasında hala bankaya ödeme yapılmadıysa kart iptal edilir ve idari takip süreci başlar. Bu süreçle birlikte kredi notunuz da olumsuz etkilenir ve sonraki zaman zarfı için bir handikap oluşturur.

Kredi Kartı Borçlarında Yasal Süreç

Kredi Kartı Yasal İşlem Takip AşamasıBu süre sonunda kredi kartı sahibine ihtar çekilir ve borcun tamamı ödenmesi istenir. Yine bir gelişme olmazsa banka kendi borç takip birimince avukata dosyayı aktarır ve artık kredi kartı yasal süreç de böylece başlamış olur. Amaç borcu almak olduğu için avukatlar sizinle yeni bir ödeme planı ve borcu ödeme üstüne anlaşmaya varmak ister. Tabii dosya ve avukatlık masrafı ile birlikte o süreye kadar geçen dönem için temerrüt faizi de ekstra bir yük olacaktır.

Kredi Kartı Kanuni Takip Aşaması

İdari takip sürecinde borçla ilgili bir anlaşmaya varılması olumludur lakin bunu ihlal ettiğiniz takdirde de kanuni takip aşaması başlar. Bundan sonra icra yoluyla sizden borcu ve fazladan doğan kendi masraflarını tahsil etmek isteyecek olan avukatlarla veya bankayla anlaşma yoluna gitmek ve yapılandırılmış borcu ödemek her zaman en doğrusu olacaktır.

Çünkü zaten ödenmeyen eski borca ilaveten yeni masraflarla birlikte kredi kartı borcunuz içinden çıkılamaz bir hale gelir ve bizi daha büyük bir sıkıntıya sokar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here