Ana sayfa Genel Kredi Lazım

Kredi Lazım

524
0

KREDİ LAZIM NEREDEN BULURUM ?

Acil para ihtiyaçlarının ortaya çıkması veya bilinçsiz harcamalar sonrası biriken borçların ödenmesi için yapılacak ilk işlem şüphesiz kredi kullanmaktır. Bana kredi lazım diyenler için kredi kullanabilme yollarını bu yazımızda bahsedeceğiz.

Türkiye’de yasal yönden kredi veren ve kredi kullandırabilen kurumlar banka ve finansman şirketleridir. Bu kuramlardan kredi kullanabilmek için SGK Kaydı, maaş belgesi ve kredi notunun iyi olması gerekmektedir. Bu 3 şart sağlanmışsa zaten kredi kullanabilmenin önünde bir sıkıntı yoktur demektir. Hatta bankalar, kredi notu düşük olan müşterilerine kefil veya ipotek şartıyla kredi bile kullandırmaktadır. Yine kamu kurumlarına ait bazı sendika ve vakıflarda, üyelerine anlaşmalı oldukları bankalar aracılığıyla kredi kullandırmaktadır.

Gelelim madalyonun öbür yüzüne. Bankalara olan borçların ödenmemesi, yasal takibe uğramak, icra takibi gibi durumlarda isminiz Merkez Bankası kayıtlarında Kara Liste diye adlandırılan finans sabıka kaydına geçer. Kara listeye eklenen kişilerin bankalardan kredi kullanması sıkıntıya girer. Kara listeye girmekle beraber bankaların kredi onaylarında esas aldıkları kredi notunun düşmesine neden olacağı için bankalardan kredi kullanamayacaklardır. Böyle durumlarda, bankalar dışı alternatif kredi arama çabasına girilecektir. Bu yollardan biri internet sitelerinde boy gösteren ‘’ kefilsiz kredi, acil kredi, kredi çekemeyenlere kredi çekilir’’ gibi reklamlardır.  Bu tür yerler kara listeye düşmemiş kişilere kredi kullandırmaktadırlar. Bu kredilerde, kişilerden maaş, kefil, ipotek gibi kendilerini sağlama alacak garantörler ararlar. Yine piyasa oranlarına göre yüksek faiz oranları, adı sanı duyulmamış kesintiler, komisyonlar içermektedir.

Kredi Lazım diyenlere yine banka dışı kredi alternatiflerinden biri de tefecilerdir. Tefeciler dudak uçuklatan faiz oranları ve imzalattıkları açık senetler sonrası kredi vermektedirler. Bir gerçeği bilmenizi isteriz ki banka, finansman şirketleri, internet üzerinde kredi veren yerler ve tefeciler, karşılığı olmadan, kendilerini garantiye almadan kesinlikle kredi vermezler. Ayrıca, tefeciliğin illegal bir kredi kullanma yolu olduğunu, yarın bir gün anlaşamamazlık durumunda hiçbir yasal dayanağın olmayacağını, ve tefecilerden alınan kredilerin ödenmemesi durumunda çok büyük maddi kayıpların olacağını da unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here