Ana sayfa Pratik Bilgiler Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama

491
0

Bireysel ihtiyaç kredilerine başvuru yapıldıktan sonra kredi sağlayıcı tarafından bakılan ilk özellik kredi notudur. Bu yazımızda da size kredi notu nasıl hesaplanır sorusuna ayrıntılı bir cevap vereceğiz.

Kredi puanı hesaplama

Kredi skoru olarak da adlandırılan bu sistem de müşterilerin geçmiş finansal kayıtları tutulur. Örneğin önceden kredi kullanımına ait detaylar, kredi kartı kullanımında ki ödeme disiplini, çek senet gibi finansal enstrümanların kullanımı gibi başlıklar altında ayrıntılı raporlamalara bankalar ulaşabilir ve bir değerlendirme süzgecinden müşteri adayını gözden geçirebilir.

Kredi Notu Hesaplama

Bu yöntemde kişinin Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan ve geçmiş finansal işlemlerini baz alan puanı dikkate alınan en önemli kalemlerden biridir. Ayrıca kişinin aylık getirisi, yaşı, eğitim durumu, üstünde olan mal varlığı ve mevcut borçları da bu puana etki ederken bankalar bazı konularda inisiyatif kullanabilirler.

Burada amaç müşterinin bankalar tarafından doğru değerlendirmesini yapmak ve kredi risk durumunu olabildiğince azaltarak kredi kullandırmaktır. Unutulmaması gereken en önemli unsur daha önce kredi borcu nedeniyle yasal takibe girmiş olmamak ve nispeten finansal geçmişiniz de bir sıkıntı yaşamamış olmasıdır.

Kredi puanının hesaplanmasında bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin dikkate alınmasında en büyük pay sahibi ise sizin bankalara olan kredi ve kart borcunuzu ödeme alışkanlıklarıdır. Bu alışkanlığınız ile borcunuza sadık olmanız sizin kredi notunuzu yükseltir ve yükselen kredi notuna bağlı olarak daha çok kredi alabilir haline gelirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here