Ana sayfa Nedir Kredi notu nedir?

Kredi notu nedir?

472
0

 

KREDİ NOTU NEDİR?

Günümüzde bankaların birbirinden cazip kredi reklamları verdiğine hepimiz aşikârız. Peki, bu kredileri banka neye göre veriyor? Bir yatırımı yaparken dahi bu yatırımın risklerini düşünen, bir elma alırken bile en iyisini aldığımız dünyada bankaların herkese öyle alelade kredi vereceğini düşünmüyoruz. İşte tam bu noktada karşımıza kredi notu diye bir terim çıkıyor. Kredi Notu Nedir? Kredi notu kısa ve basit bir terimle bankaların bir kişiye kredi vermeden önce, o kişinin bu yatırımı faizleri ile birlikte geriye döndürebilme potansiyelini ölçen ve bankanın kendini kredinin dönüşü açısından sağlama aldığı bir skaladır.

Peki, bu skalada en iyi ve yahut en kötü kredi notu nedir diye soracak olursanız; 0 ila 1900 arasında seyrederken tahmin ettiğiniz gibi 0 en riskli ve mevduatı döndüremeyecek potansiyele sahip kişiyi temsil için kullanılırken 1900 ise en az riskli ve mevduatı kolaylıkla döndürebilecek potansiyeldeki kişiyi temsil etmektedir. Yani 0’dan ne kadar uzak ve 1900 e ne kadar yakınsa bankaların size kredi verme olanağı daha yüksek, kredi talebinize bakış açısı o kadar sıcak olmaktadır.

Kredi notu neye göre verilir?Kredi notu neye göre belirlenir?

Bankalar bu metodu yıllardır kullanmaktadır. Çeşitli analizler, diğer bankalardan yahut başvurulan bankadan alınan önceki krediler, mali varlığınız, finansal durumunuz, mevcut sektörünüzün iniş çıkış durumu gibi bütün maddi gelirleriniz ve giderleriniz göz önünde bulundurulmakta ve buna göre verilmekte olan kredi notu kredi riski hesaplanmasına yardımcı olur. Kredi riski ise bahsedildiği üzere bankaların verdiği krediyi geri alabileceğine dair kendileri için bir teminat yahut ileri görüş hazırlamasında kendilerine yardım sağlar ve bunun sonucu talep ettiğiniz kredi size verilir yahut verilmez. Bunun yanında kredi notunuza etki edecek diğer durumlar bankadaki kredi yoğunluğu, sizin yeni kredi arayışınız, mevcut hesaplarınız ve borç durumları, bireysel kredi kartı ve kredilerinizi ödeme alışkanlığınız ve gününde ödemeniz gibi ince detaylar.

Yani eğer önceki tüm ödemeleriniz gününde ve geciktirilmemiş, mali durumunuz aldığınız krediyi karşılayabilir, kullandığınız kartların da bir aksatması mevcut değil ve başvurduğunuz bankadaki kredi kullanım yoğunluğu da az ise istediğiniz tutarda bir kredi almanız inanın çok zor olmayacaktır.

Kredi notunu öğrenmek ücretlimidir? Kredi notu öğrenme ücreti ile ilgili yazımızı da okuyunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here