Ana sayfa Bankalar Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme

353
0

KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

İnsanlar birbiriyle iletişim kurarken samimiyetin yitirilmemesini temenni ederler. Benzer durum ticari ilişkilerde de güvenlik adı altında karşımıza çıkar. Bankalarla ticari bir birliktelik kuracaksanız kurum gözünde güvenilir bir insan portresine sahip olmanız gerekir. Bugün birçok kişi kredi notu öğrenme talebiyle banka şubelerine başvuruyor. Kredi çekmek için gerekli olan güvenlik şartı, kendisini kredi notu değerlendirmesi adı altında belli ediyor. Bu nedenle insanların kredi notlarını bilmesi önemli bir konu teşkil ediyor.

Bankalar faiz temeli üzerine kurulu ticari yapılardır. Sistemin devridaim yapabilmesi için para giriş çıkışlarının düzenli bir şekilde denetlenmesi şarttır. Birçok banka ve kurumun birbiri ile ortaklaşa yürüttüğü temel prosedürler vardır. Bunlardan en çok göze çarpanı kredi notudur. İhtiyaç, taşıt, konut, bayram kredisi ile bankalardan para çekmeye çalışan kişilerin karşısına kredi notu değerlendirmesi çıkar. Kredi notlarında maksimum sınır 1900 olarak belirlenmiştir. Bu sayı ne kadar yüksekse kişiye kredi çıkması da o kadar kesindir. Değerlendirme neticesinden 500 puandan düşük alanlara kredi çıkmazken 500’den fazla 800’den az puana sahip olanlar bir ipotek veya kefil sayesinde istedikleri meblağı alabilirler. Birçok kişi kredi notu öğrenme aşamasında cep bankacılığını tercih ediyor. Ayrıca bankaların şubesine giderek de kişisel puanlamanızı öğrenebilme şansınız var. Kredi notunuzu öğrenirken bankaya belli bir ücret ödemek zorundasınız; ödenen tutar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Değerlendirme sonunda şayet notunuz 1400 seviyelerindeyse kredi alma ihtimaliniz epey fazla olacaktır. Değerlendirmelerin ana ekseni ödemelerin düzenli takip edilip edilmediği üzerinedir. İlgili bankaya dair aylık faturalarınızı zamanında ödemişseniz kredi notunuz yüksek gelecektir; aksi takdirde bankanın gözünde yeterli güvenirliğe sahip olmadığınız belirlenecektir. Ticari ilişkilerin dayanağı olan güven, kendisini en çok kredi işlemlerinde belli eder. Çünkü bankada biriken paralar işlemden geçmezse, sistemin çarkı bir süre sonra devreden çıkacaktır. Bu durum da iflası körükler. Hiçbir banka güvenmediği insanlara kredi vererek, süreci baltalamak istemez.

Kredi notu tüm bankalarda geçerli olan ön koşuldur. Eğer notunuzu bilmiyorsanız ilgili bankanın şubesine giderek kredi notu öğrenme talebinizi iletin. Faturalarınızı zamanında ödeyen biriyseniz düşük notla karşılaşmazsınız; ancak ödemelerde aşırı gecikme yapmış veya icra gibi yaptırımlara uğramışsanız kara listeye girme tehlikesiyle de karşılaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here