Ana sayfa Genel Kredi Notu ve Kredi Notu Renkleri

Kredi Notu ve Kredi Notu Renkleri

224
0

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bireylerin bankalar ve finans kuruluşlarında yer alan bütün mali işlemleri neticesinde oluşturulan bir puan sistemidir. Bu puan sistemi sayesinde bankalar müşterine kredi vermeden önce, müşterilerinin kredi notlarını görerek riskli buldukları müşterilere ret yanıtı vermektedir.

Kredi notu günümüzde bankalar tarafından kredi, kredi kartı, taşıt kredisi gibi birçok başvuruda dikkate alınmaktadır. Bu yüzden kredi notunuzu yüksek tutmanız ileride doğabilecek kredi ihtiyaçlarınız için iyi bir avantaj olacaktır.

Kredi Notu Renkleri

Kredi notları temek olarak 3 renk olarak ele alınmaktadır. Bu renkler kırmızı, sarı ve yeşil olarak ifade edilmektedir. Bunları kısa kısa açıklayacak olursak;

Kırmızı Kredi Notu Rengi: Kırmızı renk çok riskli anlamına gelmektedir. Kredi puanı 699 ve daha düşük olanlara verilmektedir. Eğer kredi notunuz 0 ila 699 arasındaysa bankalar sizi çok riskli olarak görür ve kredi ya da kredi kartı başvurularınız onaylanmaz.

Sarı Kredi Notu Rengi: Kredi notunun sarı olması az riskli ve riskli olarak 2 farklı şekilde değerlendirilmektedir. Az riskli olarak gören bankalar kredi talebiniz için sizlere ek şart (kefil, ipotek vb.) sunarak kredi talebinizi onaylayabilir. Sarı kredi notu puan aralığı ise 699 ile 1499 arasındadır.

Yeşil Kredi Notu Rengi: Eğer kredi notunuz yeşilse, önünüz açık demektir. Kredi notu yeşil olanlar bankalardan dilediği gibi kredi ya da kredi kartı alabilirler. Kredi notunuzun yeşil olması için 1499 ila 1900 arasında olması gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere kredi notu, kredi notu renklerini anlattık. Bir diğer yazımızda görüşmek üzere.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here