Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notum Düşük Kredi Çekebilir miyim ?

Kredi Notum Düşük Kredi Çekebilir miyim ?

420
0

Bilindiği üzere kredi notu bankaların Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla bizim kredibilitemizin değerlendirilebilmesi için uyguladığı bir sistemdir. Finansal geçmişimizi belirli kıstaslar çerçevesinde puanlandırmaya dönüştüren bu sistemle bankalar kredi veya kredi kartı başvurumuza hangi yönde cevap vereceğine karar verir.

Tüketicilerin genelde sorduğu sorulardan biri de başlıkta belirttiğimiz gibi kredi notunun düşük olması durumunda kredi imkanlarından faydalanılabilir mi? Buna olumlu ya da olumsuz bir cevap vermek mümkün değil, çünkü bankalar genel anlamda kredi skorunuzu baz alsalar da belirli durumlarda inisiyatif kullanabilirler. Kredi notunu yükseltmek başlıklı makalemizden bazı ipuçlarını da bulabilirsiniz.
Bankalarda mevduatınızın olması veya birikmiş tasarruflarınızı teminat göstererek de bankalara kredi başvurusu yapabilir ve ister bireysel ister konut kredisi olsun bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Unutmayın bunlara sahip olmanız sizin kredi notunuzu herhangi bir anlamda yani olumlu ya da olumsuz etkilemez.

Kredi skoru; tıpkı yabancı finans kuruluşlarının(Moody’s, Fitch) ülkemizi değerlendirdiği gibi bankaların bireysel tüketicileri değerlendirdiği bir ölçüt ve puandır. Kötü olması durumunda kredi kullanamayacağınız anlamına gelmediği gibi, mükemmel olması istediğiniz kredi limiti tutarında kredi kullanabileceğiniz anlamına da gelmez.

Eğer kredi notunuz henüz mevcut değilse yani sıfır ise bu bankaların kredili ürünlerinden kullanmadığınız anlamına gelir ki, bu durumda yapmanız gereken düşük miktarda bir kredi çekip bunu düzenli bir şekilde ödemenizdir. Vadeler bittiğinde eğer bir yatırım veya girişim için kullanacaksanız size uygun miktarda kredinin kolayca bankalar tarafından kullandırılabileceğini de söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here