Ana sayfa Bankalar Kredi Notuna Göre Kredi Limiti ve Hesaplama

Kredi Notuna Göre Kredi Limiti ve Hesaplama

507
0

Bireylerin finans kurumları ile aralarında mevcutta bulunan ilişkilerinin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi adına analiz edilen mali veriler kapsamında ortaya çıkartılan sayısal ifadeler olarak bilinmektedir kredi notu. Özellikle bankacılık kurumlarına yapılan ürün başvurularında büyük bir önem arz etmekte olan sayısal ifadeler sonucunda ürün kullanım olanakları değerlendirmeye alınabilmektedir. İlgili rapor üzerinde yapılan değerlendirmeler sonucunda kişinin aylık ve yıllık periyodlar halinde bulunan riskleri, mevcutta bulunan toplam borç sorgulaması, finans anlamında kullanmış olduğu ürünlerin adedi ilgili ürünlerin geri ödemelerine yapılan düzenlilik, borcunu ödeyerek kapatmış olduğu ürünler gibi tüm bankacılık sektörünü ilgilendiren bütün bilgilere ulaşım sağlanabilmekte ve ilgili sonuçlar sayısal değerler ile belirtilmektedir.

Kredi Notuna Göre Kredi Hesaplama

İlgili veriler sonucunda ortaya çıkan tabloda sayısal ifadesi 1-699 puan arasında bulunan kişiler finans sektöründe en riskli bölüm olarak tanımlanmaktadır. Bu kişilerin ürün kullanımı neredeyse imkansız bir hal almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası Kredi Kayıt Bürosu sistemine giriş yapılarak öğrenilebilmekte olan kredi notu sonucunda puan derecesi riskli görülmekte olan kişilerin talep ettikleri ürünlere hiç bir şekilde giriş olanağı sunulmamakta sistem tarafından otomatik olarak ret cevabı yansımaktadır. Böylelikle kişinin maddi ihtiyacı karşılanamamaktadır. Sayısal değeri 700-1099 puan arasında ise orta riskli,1100-1499 puan ise az riskli,1500-1699 puan ise iyi,1700-1900 puan arasında ise çok iyi nitelikte olarak belirlenmektedir.

Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar

Banka Düzenleme ve Denetleme kurumunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile birlikte yaptığı düzenlemeler neticesinde ilgili veriler oluşturulmuş ve değerler üzerindeki sınıflandırmalar buna göre yapılmıştır. Bu değerlendirme kapsamında puan derecesi 700-1099 puan olan bireylere banka kurumları tarafından herhangi bir ürün olanakları belirli bir kefalet ya da teminat verilerek karşılanabilmektedir. Kredi notu puanı 1100-1900 arasında olan bireyler ise diğer şartlar adı altında bulunan gelir düzeyi, vadeolanakları, faiz oranı gibi şartlarında olumlu bir şekilde sonuçlanması durumunda kolaylıkla bankalardan ürün kullanımında bulunabilmektedir.

Kredi Notuna Göre Kredi İNG

Tüm bunların yanında ING bank gibi bankalar tarafından yapılan yeni bir uygulama neticesinde kişinin kredi notu sorgulandıktan sonra ilgili sayısal ifadenin değerine göre kullanım olanağı sağlanarak krediye ait faiz oranı da kredi notu değerine göre belirlenmektedir. Böylelikle kişiye özel faiz oranı uygulanmaktadır. Kredi notu değeriniz ne kadar yüksek ise faiz oranınız o kadar düşüş göstermekte ve bu size avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle sayısal değeri yüksek olan kişiler bu kampanya dahilinde ING bankı oldukça tercih etmektedirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here