Ana sayfa Kredi Hesaplama Kredi Ödemeleri Gecikirse Ne Olur ?

Kredi Ödemeleri Gecikirse Ne Olur ?

355
0

Kredi Ödemeleriniz Geciktiğinde Ne Olur
Her zaman planlandığı gibi gitmeyen finansal bütçeniz yüzünden bankalardan kullandığınız tüketici kredisi geri ödemeleriniz de sekteye uğrayabilir. Eğer kredi ödemeleriniz geciktiğinde neler olur, yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde sizin için açıklayalım.

Kredi Borcunu Geciktirme

Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız gecikme faizi ile de yüzleşmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bankalar bireysel ihtiyaç kredisi kullanan müşterilerinin taksitlerinde gecikme olduğu zaman sözleşmelerde de belirtildiği üzere borcunuza ilaveten gecikme faizi uygular. Esas olarak bankalar herhangi bir gecikme neticesinde hemen sizinle iletişime geçer. Bu e-mail yoluyla veya size verdiğiniz numaralardan ulaşarak sebebinden çok hatırlatma mahiyetinde bir iletişim çeşididir.

Peki bundan sonra bankalar tarafından yürütülen süreç nasıl işliyor ?

  • Dediğimiz gibi sizinle banka öncelikle iletişime geçer.
  • Kısmi ödeme yaptıysanız da bunu yine size bildirmektedir.
  • Bu gecikme veya eksik ödeme Kredi Kayıt Bürosuna rapor edilir ve kredi puanınıza yansır.
  • Eğer sözlü hatırlatmadan sonra hala ödeme yapılmadıysa yazılı bir uyarı daha yapılır ve akabinde hemen yasal süreç de başlamış olur.
  • Belli bir süre zarfında hala bir eylem yoksa banka iade taahhütlü bir ihtarname yollayarak yasal takip aşamasını müşterisine bildirir.
  • Banka avukatlarının ve icra mahkemesi yoluyla hukuk süreci de başlar ve eğer ortada bir anlaşma olmazsa sonuç icraya kadar gider.

Aslında bankalar genelde icra yolundan başka orta bir yol ve yeni bir düzenli ödeme planı hazırlamak isterler. Önceki yazılarımızda da vurguladığımız gibi bankadan kaçmak yerine iletişimi koparmamak gerekir.
Böylesi bir sürecin de kredi notunuza olumsuz bir şekilde not edileceğini ve kredi skorunuzun düşmesine yol açacağını da hatırlatmalıyız. Zira bu kredi puanında ki düşüş ileri ki dönemlerde ihtiyaç kredisi veya kredi kartı kullanmak istediğiniz de bir handikap oluşturacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here