Ana sayfa Pratik Bilgiler Kredi Sicil Sorunu ve Sicil Affı

Kredi Sicil Sorunu ve Sicil Affı

457
0

Geciken kredi ve kart borçları nedeniyle kredi sicilimiz veya finansal sicilimiz ciddi anlamda negatif bir görüntü arz edebilir. Bu durumda bankaların verdiği bazı hizmetlerden sıkıntıya düşmüş olduğumuz acil durumlarda faydalanamayız ve bu bizi daha büyük bir açmaza sürükleyebilir. İşte bu kredi sicil sorunu nasıl çözülür sorusu etrafında bazı bilgiler paylaşmakta yarar var.

Dönem dönem devlet finansal politikalarında bazı değişikliklere gidebilir. Bunlardan en sık rastlananı ise genellikle seçim zamanlarından önce çıkarılan bazı aflardır. Bunlardan en önde geleni ise kredi sicil affıdır. Kara listedekilere kredi veren bankalar mevcut olmakla birlikte bunu bazı şartlar altında yaptığını bilmekteyiz.

Eğer sicil affı çıkarıldığında kara listede iseniz ve mevcut borcunuz yoksa kredi siciliniz tekrar pozitife döner ve bankaların kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Tabii her zaman çıkarılan bir af çeşidi olmadığı için kredi sicilinizin tekrar olumlu olması için kara listeye girdikten 5 yıl sonra da temizlenmesi yasal olarak bir zorunluluk olmuştur. Kısaca idari veya kanuni takip aşamalarından sonra kredi borcunuzdan bir şekilde kurtulmuş olmak ve bu sürecin ardından yaklaşık 5 sene gibi bir zaman zarfının geçmesini beklemek, bankalardan kredi veya çek işlemleri yapmanız için önünüzde başka engel kalmayacağı anlamına gelir.

Her zaman dediğimiz gibi ödeme disiplini ve planı kredi kullanımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli finansal dayanak noktasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here