Ana sayfa Bankalar Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

415
0

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kullandıran Bankalar 


Sicili bozuk olanlara kredi
kullandıran bankalar adlı yazımızda, sicili bozuk olan kişiler için kredi sunan bankalar, kara listede olan kişilere kredi sunan bankalar, kredi sicili bozuk olana kredi kullandıran bankalar, olumsuz sicili olan kişilere kredi sunan bankalardan söz edeceğiz.

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar 

Sicili bozuk kavramı iki anlam arz etmektedir. Birincisi kredi notu az olan, bankalar vasıtasıyla kredi prosedürü yapıldığı sırada, daha evvel kredi ya da kredi kartı almamış olması sebebiyle, hakkında olumlu ya da olumsuz netice alınamayan riskli grupta yer alan şahıslardır. Hem de kara listede bulunmamasına karşın daha önce birkaç kere borcunu ödememesi sebebiyle, hakkında olumlu olmayan not verilmiş şahıslar da sicili bozuk olanlar kategorisinde görülebilmektedir. Sicili bozuk olanlara kredi kullandıran bankalar ise, bu grupta olanlara, türlü yollar ile kredi kullandıran bankalardır.

Kara Liste Ne Demektir? 

Kara listede daha evvel almış olduğu krediler ya da kredi kartları sebebiyle, birçok kere borucunu aksatan, aylık kazancı ödemesi icap eden vade tutarlarını aşan, herhangi bir gelir evrakı arz edemeyen, icralık hale düşen ya da düşmek üzere olan insanların merkez bankası ve KKB tarafından tanımlanan listeye ilave edilen şahıslara kara listede olan kişiler denir. Kara liste tamamen ekonomik bir olay olduğundan ötürü bireyin borçlarını ödemesi halinde 5 sene kapsamında kara listeden silinebilir.

Kötü Sicil İle Kara Listenin Farkı Nedir? 

Kara sicil bütünüyle, borçları sebebiyle, kredi verilemez kategorisinde yer alan şahıslardır. Fakat sicili bozuk olan kişiler ise, kredi notu az olan, kredi notu sorgulamasında riskli kişiler şeklinde görülen şahıslardır. Kara listede olanlar ile sicili bozuk kişiler arasında ki ayrım budur. Bankalar vasıtasıyla bütünüyle kredi kullandırılamayan şahıslar ile kötü sicilli şahıslar arasında ayrıcalık yapılmaktadır.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kullandıran Bankalar

Yurdumuzda kredi kullandıran bankalar; Ziraat bankası , Halk Bankası , Vakıflar Bankası (Vakıfbank) , Adabank, Akbank , Anadolubank , Fibabanka , Şekerbank , Turkish bank , Citibank , Denizbank , Deutsche bank , Finans bank , HSBCbank , İng bank , Odea bank , Rabobank , Türk Ekonomi bankası , Türkiye Garanti bankası , Türkiye İş Bankası , Yapı Kredi Bankası , Birleşik Fon Bankası , Alternatif bank , Burgan bank , Tekstil Bankası , bankalarıdır . Bu bankaların arasından herhangi bir tanesine kredi müracaatı gerçekleştirebileceğiniz gibi, daha önce bu bankalardan almış olduğunuz kredi sebebiyle, sicili bozuk haline düşmeniz şeklinde kredilerinizin yapılandırılması maksadıyla müracaatta bulunabilirsiniz.

Sicili bozuk olanlara kredi kullandıran bankalara müracaat etmeden evvel bankalara ne şekilde müracaatta bulunacağınızı öğrenmeniz icap etmektedir. Web üstünden sicili bozuk olan kişilere kredi kullandıran bankalara kredi müracaatı gerçekleştirebilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kullandıran Bankalara Müracaat Yöntemi

Kötü sicil sahibi bir kullanıcı şeklinde, bankaya borcu olmayan bir kullanıcı gibi, gelir evraksız ya da maaşınız gösterir belge ile müracaat etmeniz halinde, krediniz pozitif sonuçlanmayacaktır. Üstelik kara listede olan bir şahıssanız ve maaşınız belli bir bölümüne icra talimatı sebebiyle el konulmuş ise, bu vaziyet maaş bordronuzda da görüleceğinden, bankadan kredi kullanmanız güçleşecektir. Bu halde kara listede olan şahısların kredi müracaatı gerçekleştirebilmesi gayesiyle iki yönteme değinmek isterim.

1. Sicili Bozuk Olan Şahısların Teminat İle Bankalara Kredi Müracaatı

Sicili bozuk olan şahıslar, bankalara müracaat etmeden önce, bankaya kendi üstüne kayıtlı bulunan bir taşınmazı (konut, arazi, arsa, hisse gibi ) teminat göstererek kredi müracaatında bulunabilirler. Bankanın kullandıracağı krediyi, bu taşınmazı rehin vererek bankaya olan kredi ödememeleri halinde, banka vasıtasıyla bu rehine icra işlemi gerçekleştirilebileceği doğrultusunda bir garanti sunarak kredi isteğinde bulunabilirler. Bu durumda banka vasıtasıyla gerçekleştirilen araştırma neticesinde, bu ipoteğin bedeli mevzusunda bilirkişi görevlendirilerek, çekeceğiniz kredi karşılayıp karşılamadığı doğrultusunda bir inceleme gerçekleştirilebilir. Bu inceleme neticesinde, şayet istekte bulunduğunuz kredi karşılaması halinde banka vasıtasıyla sicili bozuk olan kullanıcıya kredi fırsatı verilebilir.

2. Kötü Sicili Olan Kişilere Kefil İle Kredi Müracaatı

Sicili bozuk olanlar için bir başka müracaat yolu ile kefil bularak kredi müracaatı yapmaktır. Banka sicili bozuk olan bireyin krediyi tahsil edip edemeyeceği doğrultusunda çelişkiye düşmesi sebebiyle kredi kullandırmasa da, kefilin vaziyeti hesaba katılarak, kredi verebilmektedir. Tabi kefil olabilecek bireyin de aşağıda ifade edilen kıstasları taşıması icap etmektedir. Bu ölçütler tespit edilirken en fazla sorulan soru kimler kefil gösterilebilir sorusudur.

Sicili Bozuk Olan Kişilere Kimler Kefil Gösterilebilir?

Kötü sicili olan şahısların yapacakları kredi müracaatında kefil gösterilebilecek şahıslardan bir kaçı aşağıda ifade edilmiştir.
Kamu kuruluşlarından maaş karşılığı yahut ücretli çalışan memur ve işçiler
Emekli, ziraatçı ve bağ-kur a kaydı olmayan iş sahipleri
Ticaret yahut endüstri odasında kayıtlı olan tüccar yahut sanatkâr
Bağ-kur a kaydı olan kişiler
Fazla tahsili gerektiren iş sahiplerinden serbest iş yapanlar
Bankalarda iş yapan memur ve işçiler kefil gösterilebilir.

Şayet sizde, sizin de siciliniz olumsuz ise, sicili bozuk olanlara kredi kullandıran bankalara yukarıda ifade edilen kişilerden birisini kefil göstererek, bankaya kefil gösterebilirsiniz. Banka vasıtasıyla gerçekleştirilecek inceleme neticesinde, kefilin de sicilinin bozuk olup olmadığı incelenecek, daha önce almış olduğu kredi bulunup bulunulmadığı, hacizlik vaziyeti olup olmadığı, ne kadar maaş almış olduğu gibi haller araştırılarak, kredi müracaatında bulunan insana olumlu ya da olumsuz cevap verilecektir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kullandıran Bankalara Kredi Müracaatı Ne Şekilde Yapılır


Olumsuz sicili olan, icralık durumda olan kişiler ve sicili bozuk olanların kredi müracaatları bütün banka şubelerinin kullanıcı temsilciliğinden gerçekleştirilebilmektedir. Sizde, Akbank, iş bankası, TEB, İngbank vb. Bankalara ve başka bankalara kredi müracaatı gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak bankaların kredi fırsatlarından faydalanarak kredi müracaatı gerçekleştirebilirsiniz. Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar’dan kredi almak için , Kampanyalar kapsamında internet üstünden en cazip kredileri tercih ederek online müracaat gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here