Ana sayfa Genel Kredi taksit ödemesi gecikirse ne yapmalı?

Kredi taksit ödemesi gecikirse ne yapmalı?

446
0

Kredi taksitlerimizi zamanında ödediğimizde bir sorun olmuyor. Ama kredi taksitleri zamanında ödenmezse,gecikirse ya da hiç ödenmezse ne olur? Krediyi ilk çektiğimizde düşünemediğimiz gelir eksiklikleri, önceden hesaplanamayan masraflarımız bazen düzenli yaptığımız ödemeleri alt üst eder ve  kredi taksidini geciktiririz. Bu zor durumlardan kurtulmak için belki başka bir bankadan kredi çekmeyi, belki kredi kartı kullanmayı, faizsiz borç para bulmayı deneyeceksiniz.

Ama bir şekilde çözüm bulup taksitleri ödeyemezseniz ne olacak? Taksit gecikmesi durumunda gecikme faizi uygulanır. Peki gecikme faizi nedir?

Bankalar , taksit ödemelerinizin gecikmesi durumunda size bunu gecikme faizi olarak yansıtırlar.Bahsedilen bu faiz, vadesinde ödenmeyen taksit miktarına taksidin vade tarihinden, hesabın kat edilmesi halinde de bankaya yapılması gereken ödemenin tamamına uygulanacak olan faiz tutarıdır. Kabaca borcunuzu kapatincaya kadar sürede kalan borcunuza uygulanacak ek faiz gecikme faizidir.Gecikme faizi  ödeme tarihine kadar geçen süre içerisinde uygulanır  ve oranı sözleşmede belirlenir.

Gecikme Faizi oranı nedir?

Her kredi türü için bu oran farklılık gösterebilir.Tüketici Kredisi kullanan müşteriler için sözleşme esnasında anlaşılmış olan kredi  faizinin % 30 fazlası kadar gecikme faizi uygulanırken , Genel Kredi kullanan müşteriler için krediyi kullanırken kabul edilen faizin % 100 fazlası kadar gecikme faizi uygulanabilir.Buna göre Genel kredi kullanılması durumunda uygulanan gecikme faizinin, Tüketici kredisi kullanımında uygulanacak kredi gecikme faizinden hayli fazla olduğu da görülmektedir.

Peki elimde olmadan kredi taksidini ödeyemedim, şimdi ne olacak?Süreç Nasıl İşler?

Bankalar  taksit gecikmesi durumunda  sizinle iletişime geçerek bu konuda bilgi verirler.Ödeme gecikmesinin yanlışlıkla hatta unutkanlıkla yapıldığı bile olabilmektedir. Banka sizinle ilk goruşmesinden sonra neler olur?

Taksit gecikmeniz çeşitli yollarla örneğin  telefon, sms, e-mail vb. yoluyla size bildirilir.Borcun bir kısmını ödediyseniz kalan miktar bildirilir.

Bu gecikme bildirimi size yapılırken aynı zamanda durum kredi kayıt bürosuna da bildirilir.

Halen ödeme yapılmadıysa Banka borcunuzu ödemeniz gerektiğini uyarı ihbarname aracılığıyla iletişim adresinize yazılı olarak bildirir.

Yasal takip ne zaman başlar?

Bu uyarılar neticesinde eğer borcunuzu öderseniz işlem burada biter sadece gecikme faizini ve ödeyemediğiniz taksit tutarını ödersiniz.Eğer kredi taksidini hala ödemediyseniz 3. uyarı  iadeli taahhütlü ihtarname gönderilerek yapılıyor.Bu aşamada banka artık yasal takibi başlatılıyor.Yasal sürecin başlaması sizin canınızı sıkacaktır.

Bankanın görevlendirdiği avukatların girişim ve talepleriyle icra dairesi devreye girer. Tüm bu durum ve yaşananlar kredi kayıt bürosuna rapor halinde gönderilir.

Böyle bir durumda doğal olarak Kredi notunuz düşer.Kredi notu ile ilgili bilgilere de Kredi Notu  konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yapamadığınız ya da geciken ödemeleriniz mevcut kredinizi kredi notu ile belirlenmesi anlamında olumlsuz etkilemez.Ancak daha sonra yapacağınız bankacılık vb işlemlerle ilgili kredi notunuzu düşürecektir. Bu nedenle ileride yapmak istediğiniz kredi kullanma isteğiniz olumsuz cevap alabilir.“Gecikme faizinin ödenmesi kredi notunuzun düzelmesi anlamı taşımamaktadır.

Kredi ödeme uyarısı ne zaman gelir?

Sonuç olarak bankalar  3 uyarı yaparak borcunuzu ödemenizi ister.En doğrusu İlk bilgilendirme sonrası ödemeyi yapmanızdır.Eğer  ikinci uyarı gelirse  ardından 2 ay sonra üçüncü uyarı gelir.Bu uyarı aynı zamanda yasal takibe alındığını da gösterir.

Borçsuz günler dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here