Ana sayfa Genel Kredim onaylanmıyor ne yapmalıyım ?

Kredim onaylanmıyor ne yapmalıyım ?

448
0

Çağımızın küresel ekonomisi ve harcamaları bitmeyen kent yaşamı, birçok tüketicinin kredi çekmek mecburiyetinde kalmasına sebep oluyor. Fakat düzgün kullanıldığında iki taraf için de yararlı olabilecek bir ekonomik araç olan kredi, şuursuz tüketicilerin fazla büyük sıkıntılar yaşamasına neden olabiliyor. Dolayısıyla sizlere ilk tavsiyemiz, kredinin bir ticari münasebet olduğunu aklınızdan çıkarmamanızdır. Zira bankadan kredi kullanmak için müracaat ettiğinizde, banka sizlere borç verecektir. Siz nasıl her arzu edene borç vermeyebiliyorsanız, bankanın da kanuni şekilde kredi müracaatınızı kabul etmeme hakkı yer alıyor. Gene de birçok tüketicinin düşündüğünün tersine, red yanıtı sürecin bitmesi manasına gelmez. Red yanıtını aldıktan hemen sonra düzgün belgelerle müracaat ederek, birkaç aylık öteleme yapıp o esnada banka ile iyi bir münasebet oluşturarak, üstelik bazı hallerde aynı müracaatı başka bir bankaya gerçekleştirerek dahi kabul yanıtı alabilirsiniz. Kredi müracaatınızın onaylanmaması biçiminde yapmanız gerekenleri ve öğrenmenizde yarar olan mühim unsurları sizler üzere derledik.

Kredim onaylanmadı ne yapmalıyım ?

Yeniden Düşünün

Bankanız müracaatınızı kabul etmediyse yeni bir müracaat yapmadan evvel lütfen tekrar düşünün ve mümkünse mühim konuları yazın. Bu noktada bir uzmandan ya da aile bireyinizden de destek isteyebilirsiniz. Krediyi hiç almama ya da daha az meblağlı bir kredi kullanma ihtimaliniz olabilir mi? Elinizde değerlendirebileceğiniz taşınmazlar veya taşıtlar mevcut mu? Kredi kullanarak almayı dilediğiniz ürün ya da hizmetin fırsatı mevcut mu? Örnek vermek gerekirse işinizi büyütmek üzere bir taşıt almayı talep ediyorsanız ve bunun için kredi müracaatı gerçekleştirdiyseniz, bankadan red yanıtı aldıktan sonra aklınıza gelecek olan ilk çözüm başka bir bankaya müracaat etmek yerine aracı leasing modeliyle kiralamak ya da ikinci el taşıt çekmek olmalıdır.

Gerçekçi Ve Saydam Olun


Yapılan incelemeler, kredi müracaatlarına verilen red yanıtları içinde en popüler sebebin eksik evrak ve yanlış bilgi bulunduğunu göstermektedir. Bankanın doldurmanızı dilediği bir formdaki ufak bir hatadan tutun, çalıştığınız kurumdan aldığınız maaş mevzusundaki yanlış bilgiye dek pek çok noktada red yanıtına kendiniz sebebiyet verebilinirsiniz. Bu nedenle yeniden müracaat yaparken bütün belgeleri doğru teslim etmeye ve bütün bilgileri düzgün şekilde vermeye itina gösterin. Ek olarak bankanın mecburi şekilde talep ettiği evraklarla yetinmeyip kazanç durumunuzu en ince ayrıntısına dek gösteren evrakları hazırlamanız işinizi önemli ölçüde basitleştirecektir.

Kabul edilmeyen kredilerin en mühim ikinci nedeni ise realist olmayan isteklerdir. Örnek vermek gerekirse aylık geliriniz 2250 Türk Lirası ise 2000 TL aylık ödemesi olan bir kredi müracaatında bulunmanız, red yanıtını kesinleştirecektir. Müracaatınız size nazaran realistse, bankanızın ayrıcalıklı düşünmesi büyük olasılıkla yine noksan malumat vermeden meydana gelmektedir. Örnek vermek gerekirse kira geliriniz, eşinizin kazancı, fazladan işleriniz olabilir. Tekrar başvuru gerçekleştirirken olası olduğunca daha realist bir istekte bulunmalı ve bu isteğin size göre nasıl realist olabildiğini bankaya iyi izah etmelisiniz.

Kredi Geçmiş Dönemlerinizi Göz Önünde Bulundurun


Kredi geçmiş dönemlerinizdeki olumsuzluklar da mühim bir red yanıtı nedenidir. Daha şekilde kanuni takip dönemine girmiş borçlarınız olduysa, bütün borcunuzu bitirseniz dahi halk içinde kara liste denen KKB ve merkez bankası kayıtlarından ötürü beş sene süre bünyesinde kredi alamazsınız. Fakat bu olayın istisnaları vardır. Bankalar, geçmiş senelerde riskli müşteri sınıfında olanlara da nihai süreçteki pozitif performanslarına göz atarak kredi verebilirler. Kanuni değişiklikler gereği kkb kayıtlarına bütün bankalar erişebilmektedir ve bu kayıtlar düşünüldüğünün aksine sadece olumsuz malumatları değil, pozitif malumatları de ihtiva ederler. Kkb’ye göre kredi geçmiş dönemlerinizi etkileyen unsurları özetlemek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz :

Olumlu Unsurlar :


1. Son süreçte (6 ay) düzenli ödeme gerçekleştirmek ,
2. Eski tarihlerdeki ve düzgün kullanılmış mevduat (yatırım) hesabı kullanıcısı olmak
3. Uzun vadeli hesap hareketleri yapmak ,
4. Değişik tarzda hesaplara sahip olmak ,
5. Geçmiş senelerdeki sorunlardan sonra düzgün ödeme

Olumsuz Unsurlar :

1. Kanuni takibe düşmek ,
2. Gecikme zamanlarının uzun olması ,
3. Geciken borç bakiyesinin fazla olması ,
4. Son dönemde (6 ay) meydana gelen gecikmeler ,
5. Toplam borcun düşük olmaması ,
6. Değişik hesaplar borcun olması,
7. Limiti bütünüyle çekmek ,
8. Son zamanlarda fazla sayıda hesap açtırmış olmak ,
9. Son dönemlerde fazla sayıda müracaat etmiş olmak

Bankaya Kendinizi Tanıtım

Birçok tüketici kredi müracaatı yapıp, nasıl olsa günümüze dek hiç bir problem yaşamadım fikriyle kabul yanıtı beklentisi içine girmekte, fakat bankadan red yanıtı alınca şaşırmaktadır. Bu aşamada yeniden empati oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Sizden tanımadığınız bir tanesi borç istese ne kadar hevesli olurdunuz? Aynı meblağda borcu daha evvel borç verdiğiniz ve vaktinde geri aldığınız bir tanesi istese yanıtınız değişmez miydi?

Bu vaziyet banka içinde de pek farklı değildir. Aklınızdan çıkarmayın ki banka için mühim olan kâr miktarıdır ve dolayısıyla de sizin kredi çekmeye hevesli olduğunuz kadar banka da kredi vermeye heveslidir. Fakat hiç bir banka geri ödeme yapabileceği kuşkusu olan birine kredi kullandırmayı talep etmez.

Bu nedenle başvurunuza red yanıtı aldıysanız bir sonraki müracaatı anında yapmamaya çalışın. Herhangi bir bankanın kredi kartını altı ay bünyesinde iyi bir ödeme performansıyla denemeniz, ya da banka ile kredi dışı birliktelikler oluşturmanız bankanın sizi tanımasını temin edecektir. Bu da bir dahaki müracaatınızın kabul edilmesine sebebiyet verebilir.

Daha önceleri kanuni takip süreci yaşadıysanız, bu tavsiyelerimiz en fazla sizin için önemlidir. Zamanında borcum icralık oldu, ancak tamamını faiziyle verdim. Aradan da seneler geçti. Şuan niçin kredi kullanamıyorum? Diyen tüketicileri neredeyse her noktada görebilirsiniz. Geçmişteki ödemelerinizi bitirmiş de olsanız, bankanın algısındaki imajınız aynı kalacaktır. Bu nedenle kredi müracaatınızın kabul edilebilmesini talep ediyorsanız, bankanızla tekrar ilişki kurmaya ve düzgün ödeme sunmaya bir şekilde başlamalısınız.

Lüzumsuz Müracaat Yapmayın


Kredi müracaatınızın kabul edilmemesine neden olabilecek bir başka unsurda, aynı zamanda çok sayıda müracaat yapmanızdır. Birtakım tüketiciler aynı zamanda birçok bankaya kredi müracaatı gerçekleştirerek, bankalar arası yarış ortamından faydalanmayı amaçlasalar da, fazla büyük oranlar haricinde bu vaziyet geçerli değildir. Zira kkb kayıtları bütün bankalar vasıtasıyla görülebildiğinden, aynı zamanda birden çok kredi müracaatı gerçekleştirmeniz ve bu müracaatlara hemen hemen bir yanıt verilmemiş olması, bankalar vasıtasıyla red yanıtı bekleyen tüketici grubunda değerlendirilmenize ve güvenilirliğinizin düşmesine neden olacaktır.

Kısacası Kredim onaylanmadı ne yapmalıyım ?  diye kara kara düşünmemeli, arayışa devam etmeli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here